Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Od 13 lat rośnie w Ogrodzie ciekawy krzew - figowiec pospolity (Ficus carica L.), zwany też figą pospolitą. W naturze to wysoki krzew lub niewielkie drzewo rosnące w dużo cieplejszym klimacie, w rejonie śródziemnomorskim i Azji Zach. Figowce uprawiane są dla smacznych owoców już od starożytności. Ich drobne kwiaty osadzone są na wewnętrznych ściankach wydrążonej, mięsistej osi kwiatostanowej, z której powstaje owoc rzekomy zwany figą. Ciekawostką jest, że jedynym zapylaczem tych kwiatów jest błonkówka z gatunku Blastophaga psenes która składa jaja w kwiatach figowca.
Innym ciekawym krzewem jest trochodendron araliowaty (Trochodendron aralioides Siebold & Zucc.) zwyczajowo nazywany "japońskim drzewem kół" z powodu pręcików których ułożenie przypomina ułożenie szprych w kole.
Ten unikatowy, zimozielony krzew sprowadzony z Japonii rośnie w naszym Ogrodzie od 20 lat i od paru lat regularnie kwitnie.
To jedyny żyjący gatunek należący do rodzaju Trochodendron, pozostałe znane są jedynie ze skamieniałości. Występuje naturalnie w lasach górskich Japonii, Korei i Tajwanu. W naturze może osiągać wysokość kilkunastu metrów, w naszych warunkach dorasta najwyżej do 3m. Szczególnie przyciągają wzrok jego błyszczące, skórzaste, ułożone nietypowo bo spiralnie liście.
W podobnym wieku do figowca jest krzew palecznika chińskiego (Decaisnea fargesii Franch.). Palecznik pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a w Polsce spotkać go można jedynie w kolekcjach dendrologicznych.To słabo rozgałęziony krzew o sztywnych, grubych pędach osiągający wysokość 3–5 m. Jego duże (do 1 m długości), nieparzystopierzasto złożone liście rozwijają się wcześnie i mogą być uszkadzane przez późne wiosenne przymrozki, co niestety miało miejsce w naszym Ogrodzie w tym roku na początku maja. Różnopłciowe, dzwonkowate kwiaty nie mają większej wartości zdobniczej. Dekoracyjne są za to owoce — strąkopodobne, mięsiste, niebieskie torebki porównywane do parówek, ogórków, a nawet palców nieboszczyka.