Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Larix decidua Mill. — modrzew europejski (ang. European larch, common larch)
Rodzina: Pinaceae — sosnowate
Drzewo wysokości do 40-50 m, o prostej strzale i stosunkowo wąskiej, luźnej koronie, z poziomo rozpostartymi konarami i zwisającymi gałęziami. Korowina gruba, głęboko spękana, z czerwonym odcieniem. Pędy wydłużone nagie, żółtawe, błyszczące, często zwisające. Igły na długopędach ułożone spiralnie, na krótkopędach zebrane po kilkadziesiąt w pęczkach. Igły zielone, miękkie i niekłujące, długości 2-4 cm. Jesienią przebarwiają się na żółto i opadają. Kwiaty jednopienne, rozwijają się wczesną wiosną równocześnie z rozwojem igieł; męskie żółte, zebrane w kuliste kotki, żeńskie w postaci małej szyszeczki. Kwitnie jednocześnie z rozwojem igieł, w kwietniu lub na początku maja. Szyszki o zmiennym kształcie, jajowate lub podłużne, długości 2-4 cm.
Występowanie. Zachodnia i środkowa Europa – Alpy i Tatry, głównie w reglu górnym i w rejonie górnej granicy lasu, 350-2900 m n.p.m. W Alpach typowy modrzew europejski jest ważnym składnikiem wysokogórskich borów limbowo-modrzewiowych. Nieliczne stanowiska naturalne w Polsce znajdują się tylko na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, natomiast w innych rejonach jest często uprawianym drzewem leśnym. Na nizinach w południowej części kraju można spotkać jego podgatunek – modrzewia polskiego (Larix decidua Mill. subsp. polonica (Racib. ex Wóycicki) Domin)
Modrzew jest drzewem długowiecznym i szybko rosnącym. Wymaga dużo miejsca, ale ze względu na to że bardzo dobrze znosi cięcie i może być stosowany na strzyżone żywopłoty. Wytwarza dużą ilość żywicy, która była wykorzystywana do produkcji terpentyny. Drewno modrzewia ma odcień czerwonożółty, jest bardzo cenne, trwałe, zawiera żywicę, a pod względem własności fizykomechanicznych przewyższa wszystkie gatunki naszych drzew iglastych. Wyjątkowo odporne na wilgoć, nadaje się do wyrobu elementów narażonych na działanie wody. Używa się go do produkcji okładzin ścian zewnętrznych i wewnętrznych, sufitów i parkietów, okien oraz do budowy okrętów i w budownictwie wodnym. Przez wiele wieków używane było do budowy domów i kościołów.