Prof. dr hab. Konstanty Stecki (ze zbiorów Uczelni)

Dzieje Ogrodu Dendrologicznego są ściśle związane z historią akademickich studiów leśnych w Poznaniu. Celem przyświecającym powstaniu Ogrodu było stworzenie "żywego laboratorium” dla studentów kształcących się w zakresie drzewoznawstwa. Twórcą pierwszej kolekcji założonej w 1922 roku był profesor Rudolf Boettner. Kolekcja ta liczyła 190 gatunków i zajmowała powierzchnię 0,86 ha. Już w 1923 roku postanowiono powiększyć teren Ogrodu o obszar dawnego parku dworskiego i rejony przyległe. Plan podziału przestrzennego został opracowany przez Władysława Marcińca - dyrektora Ogrodów Miejskich Poznania. Oficjalne otwarcie Ogrodu miało miejsce w roku 1925. Funkcję kuratora objął znany botanik i wielki miłośnik ojczystej przyrody profesor Konstanty Stecki, pierwszy kierownik Katedry Botaniki Leśnej. Dzięki Jego wysiłkom już w 1927 roku zbiór uprawianych drzew i krzewów wzbogacono do 452 gatunków i odmian, a do 1939 roku liczba ta została prawie podwojona. Były wśród nich wszystkie najważniejsze gatunki polskie oraz wiele interesujących i rzadkich w uprawie gatunków obcego pochodzenia. Przerwa w działalności Ogrodu spowodowana była wybuchem wojny, w czasie której uległ on niemal całkowitej dewastacji.

Doc. dr hab. Stanisław Kościelny (ze zbiorów Uczelni)

Ponownym urządzaniem Ogrodu zajął się w połowie lat sześćdziesiątych docent Stanisław Kościelny, który na powierzchni 4,3 ha odtworzył i wzbogacił niektóre kolekcje przedwojenne oraz wprowadził wiele nowych gatunków, głównie z grupy roślin nagozalążkowych. Po Jego przejściu na emeryturę w 1970 roku, przez  następne lata funkcję opiekuna Ogrodu sprawowali kolejni kierownicy Katedry Botaniki Leśnej.

Nowy etap w działalności Ogrodu rozpoczął się w 1992 roku, kiedy ówczesny kierownik Katedry Botaniki Leśnej dr inż. Władysław Danielewicz postanowił

nadać mu charakter nowoczesnej placówki gromadzącej w uprawie drzewa i krzewy na potrzeby naukowe i dydaktyczne, zgodnie z wymaganiami stawianymi tego typu obiektom w kraju i za granicą. W 1993 roku wprowadził On Ogród do Rady Ogrodów Botanicznych przy Komitecie Botaniki PAN.

W roku 1996 roku Ogród Dendrologiczny stał się wydzieloną jednostką o charakterze dydaktycznym na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Obecnie dyrektorem Ogrodu jest dr inż. Tomasz Maliński, adiunkt w Katedrze Botaniki Leśnej. Od roku 2006 Ogród działa na mocy zezwolenia Ministra Środowiska, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku.

W latach 2010-2013 na mocy decyzji Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ogród Dendrologiczny został znacznie powiększony o północno-zachodni fragment Lasu Golęcińskiego i obecnie powierzchnia Ogrodu wynosi ok. 20 ha.

Okazały platan w Ogrodzie Dendrologicznym w 1926 roku (fot. K. Stecki)

Podział przestrzenny Ogrodu Dendrologicznego z 1932 roku (rys. K. Stecki)

Kamera

Gra - WOB