Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Ogród Dendrologiczny jest wyodrębnioną jednostką o charakterze dydaktycznym na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Głównym założeniem Ogrodu jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Dobór uprawianych tu roślin w głównej mierze wynika z potrzeb związanych z kształceniem słuchaczy w zakresie drzewoznawstwa na przyrodniczych kierunkach studiów Uniwersytetu Przyrodniczego. Prowadzenie działalności edukacyjnej dotyczy nie tylko programowych zajęć dydaktycznych ze studentami, ale również szeroko pojętej edukacji i popularyzacji wiedzy botanicznej.
Kolekcje Ogrodu Dendrologicznegosłużą nie tylko celom edukacyjnym, ale także naukowym. Jednym z naszych priorytetów, podobnie jak każdego nowoczesnego ogrodu botanicznego, jest zachowanie różnorodności biologicznej. Badania naukowe, realizowane są bezpośrednio na terenie Ogrodu lub na materiale pobranym z Ogrodu i związane głównie ze zmiennością morfologiczną krajowych gatunków roślin drzewiastych, introdukcją i aklimatyzacją, rytmiką rozwojową drzew i krzewów, uprawą zagrożonych i ginących gatunków polskiej dendroflory. Teren Ogrodu jako swoista enklawa roślinności o charakterze leśnym i ostoja życia zwierząt w aglomeracji Poznania jest także przedmiotem zainteresowań specjalistów wielu innych dziedzin m.in. entomologów, ornitologów, malakologów.
Przy prowadzeniu badań i obserwacji pomocna jest nowoczesna, automatyczna stacja meteorologiczna znajdująca się na terenie Ogrodu. Urządzenie wyposażone jest w system komunikacji WiFi dzięki któremu można zobaczyć bieżące dane meteorologiczne na urządzeniach mobilnych takich jak np. telefony komórkowe czy tablety.