Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Po obfitych lipcowych deszczach w Ogrodzie pojawiły się grzyby. Szczególną uwagę zwracają ogromne owocniki czasznicy olbrzymiej znanej też pod nazwą purchawica olbrzymia.
Należy ona do grzybów tworzących największe owocniki. Mają one nieregularnie kulisty lub nieco spłaszczony kształt i mogą dorastać nawet do 60 cm średnicy (najwiekszy znaleziony okaz miał 150 cm) ! Początkowo są one zupełnie białe, z czasem biało-ochrowe, w końcu cieliste lub kasztanowo brązowawe. Owocnik nie ma trzonu, a do podłoża jest przymocowany za pomocą grubych sznurów grzybni, które odrywają się i owocnik swobodnie może się toczyć po podłożu.
W Polsce czasznica olbrzymia jest grzybem rzadko spotykanym. Występuje pojedynczo lub w grupach na łąkach, pastwiskach, parkach i ogrodach.