Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Oj działo się w naszym Ogrodzie !!!
W piątek 14 czerwca na terenie Polany Edukacyjnej Ogrodu odbył się piknik z okazji stulecia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na piknikzaproszeni byli wszyscy pracownicy Uczelni wraz z rodzinami. Pogoda i frekwencja dopisały ! Przyszło ok 1000 osób w tym, mimo mocno zapełnionego kalendarza, pełne kolegium Rektorskie. Pogoda - upalna, jak przystało na zbliżajcie się wielkimi krokami lato.
Na gości czekało dobre jedzonko i wiele atrakcji. M.in.: występy zespołów artystycznych i zaprzyjaźnionych kapel przygotowane przez Centrum Kultury Studenckiej UPP. Niewątpliwie największe wrażenie zostawił występ zespołu Zespół Pieśni i Tańca Łany, który odbył się tuż po zachodzie słońca. Dla dzieci przygotowano dmuchane zamki i zjeżdżalnie.
Ogród zorganizował liczne atrakcje: przejażdżki konne - wierzchem i bryczką, strefę relaksu w hamakach, a dla aktywnych: konkurencje sprawnościowe tj.: wchodzenie na skrzynki, strzelanie z łuku, (dzięki sekcji łuczniczej Koła Leśników), chodzenie po slack linach, łapanie równowagi na trickboardsach. Dla ochłody działała kurtyna wodna, a dla zdrowia można było odwiedzić aphiinhalatorium i zażywać inhalacji powietrzem z ula.
Gościliśmy Klub Krótkofalowców im. Poznańskich Kryptologów SP3KPH dzięki którym cała Europa usłyszała o tym, że w Ogrodzie Dendrologicznym w Poznaniu był festyn z okazji 100 lecia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Były też stoiska z regionalną żywością na których można się było zaopatrzyć w pyszne miody, sery, więdliny i przetwory owocowo-warzywne.
Spisała się także Sekcja Edukacji Przyrodniczo-Leśnej wraz z przedstawicielami innych sekcji (Sekcji Entomologicznej oraz Biometrycznej) która przekazywała odwiedzającym wiedzę przyrodniczą. Przybyli goście mogli nauczyć się rozpoznawać próbki drewna, leśne zwierzęta oraz dowiedzieć się co i jak w lesie gra. Dla najmłodszych przygotowali Leśny Kącik Artystystyczny oraz drewniane zabawki, a chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą kręcąc Kołem Fortuny.