Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Rodzaj Rhododendron (różanecznik) należy do najliczniejszych w dendroflorze kuli ziemskiej. Większość gatunków to różnej wielkości krzewy. Najkorzystniejsze warunki dla ich rozwoju panują w górach południowo-zachodnich Chin i tam rosną różaneczniki o pokroju drzewiastym. Większość z nich w naturze rośnie w lasach pod koronami drzew. Nie są jak się powszechnie uważa cieniolubne ale cienioznośne. Zbyt mocno zacienione nie zawiązują pąków kwiatowych. Wymagają ziemi próchnicznej i kwaśnej (pH 4 – 5) oraz wilgotnego podłoża. W utrzymaniu wilgoci pomaga ściółkowanie korą podłoża wokół nich.
Zapraszamy do podziwiania kwitnących różaneczników w naszym Ogrodzie jednocześnie informujemy że w dniach 14 i 15 czerwca Ogród będzie zamknięty. Przepraszamy za niedogodności.