Relacja z 8 Sympozjum Zdrowotności Nasion ISTA

8th ISTA SHC Seed Health Symposium i 6th International Seed Health Conference

8 Sympozjum Zdrowotności Nasion ISTA SHC i 6 Międzynarodowa Konferencja Zdrowotności Nasion

dr hab. Dorota Szopińska

Sekretarz Zarządu Głównego i Przewodnicząca Sekcji Patologii Nasion Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego

Katedra Fitopatologii i Nasiennictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, e-mail: dorota.szopinska@up.poznan.pl

W dniach 4-7 września w siedzibie Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu odbyło się 8 Sympozjum Zdrowotności Nasion Międzynarodowego Związku Oceny Nasion (International Seed Testing Association, ISTA) połączone z 6 Międzynarodową Konferencją Zdrowotności Nasion Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego (PTFit). Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prof. dr hab. Jan Pikul, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Organizatorami Sympozjum i Konferencji byli: Komitet Zdrowotności Nasion ISTA (Seed Health Committee, SHC), Sekcja Patologii Nasion PTFit, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) oraz Komitet Nauk Agronomicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Sympozjum i Konferencja zgromadziły ponad 50 osób z 4 kontynentów i 25 krajów, przede wszystkim zainteresowanych problematyką patologii nasion naukowców, pracowników prywatnych i rządowych laboratoriów oceny nasion oraz przedstawicieli firm nasiennych.

Podczas otwarcia przemawiali: prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UPP, prof. dr hab. Małgorzata Mańka, przewodnicząca PTFit, dr Valérie Grimault, przewodnicząca Komitetu Zdrowotności Nasion ISTA i dr hab. Dorota Szopińska, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Sympozjum i Konferencji. Ceremonię otwarcia zakończył koncert Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas sesji plenarnej referaty wygłosili: dr Wilfried Jonkers (Bejo Zaden B.V.) – “ISHI-VEG best practices for use of different assays in seed health testing”, dr Thomas Baldwin (Bio-GEVES) – “Modern techniques in seed health testing”, dr Nicolas Denancé (GEVES) – “Is seed a pathway? – Updating the ISTA list of seed borne diseases” i dr Jan van der Wolf (Wageningen University & Research) – “Epidemiology of seed-borne bacterial pathogens”.

Wykłady i postery prezentowano 4 i 5 września w czterech sesjach tematycznych: 1. New diseases and emerging seed-borne pathogens, 2. Seed-borne diseases transmission and epidemiology, 3. Innovations and quality assurance in seed health testing, 4. Seed treatments.

Na zakończenie części naukowej Sympozjum i Konferencji dr Szopińska wręczyła uczestnikom certyfikaty a zaproszonym wykładowcom i przewodniczącym sesji dyplomy i podziękowania za aktywny udział w tym wydarzeniu. W czwartek 6 września uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością polskiej firmy nasiennej, odwiedzając Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne W. Legutko w Jutrosinie. Natomiast w piątek 7 września organizatorzy zaprosili chętnych do zwiedzania Poznania oraz Zamku i arboretum w Kórniku i Pałacu w Rogalinie.

W opinii uczestników Sympozjum i Konferencja były bardzo owocne a jakość prezentowanych referatów i posterów wysoka. Organizatorzy otrzymali wiele podziękowań i wyrazów uznania za ciekawy program i dobrą organizację.

Fot. 1. Uczestnicy Sympozjum i Konferencji

Fot. 2. Koncert Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator

Fot. 3. Na sali wykładowej

Fot. 4. Wizyta w Przedsiębiorstwie Hodowlano-Nasiennym W. Legutko Sp. z o.o.

Fot. 5. Zwiedzanie Pałacu w Rogalinie

Fot. 6. Wizyta w arboretum w Kórniku