Pani profesor Beata Hasiów-Jaroszewska

Z przyjemnością informujemy, że dnia 14 stycznia br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk rolniczych dr hab. Beacie Hasiów-Jaroszewskiej.

Pani prof. dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska w Instytucie Ochrony Roślin – PIB pracuje od 2005 roku. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Wirusologii i Bakteriologii Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Z wykształcenia jest biotechnologiem. Jej zainteresowania naukowe związane są z ewolucją molekularną wirusów i oddziaływaniami pomiędzy wirusem a gospodarzem. Rozprawę doktorską ,,Genetyczne zróżnicowanie oraz diagnostyka polskich izolatów wirusa mozaiki pepino (Pepino mosaic virus)” obroniła z wyróżnieniem w 2009 roku. Rozprawa została uhonorowana Nagrodą Prezesa Rady Ministrów. W 2013 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, a 14 stycznia 2021 roku tytuł profesora nauk rolniczych.

Pani prof. dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska była i jest kierownikiem, i wykonawcą kilkunastu projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestniczyła w realizacji projektu międzynarodowego PEPEIRA-FP-044189, pt. „Pepino mosaic virus: epidemiology, economic impact and pest risk analysis, 2007–2010. Jest autorem i współautorem licznych publikacji, w tym 72 ze współczynnikiem wpływu ,,impact factor” oraz redaktorem wydania specjalnego czasopisma ,,Plants” "Genetic Diversity of Plant Viruses and the Epidemiology of Plant-Virus-Induced Diseases". Prowadzi zajęcia ze studentami, była opiekunem letnich praktyk dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz opiekunem stażystów z zagranicznych ośrodków badawczych. Była promotorem rozprawy doktorskiej dr Julii Minickiej oraz promotorem pomocniczym dwóch rozpraw doktorskich realizowanych w Zakładzie Wirusologii i Bakteriologii IOR – PIB, promotorem dwóch rozpraw magisterskich i pięciu inżynierskich realizowanych przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Osiągnięcia oraz działalność naukowa prof. dr hab. Beaty Hasiów-Jaroszewskiej zostały docenione zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest ona dwukrotną stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (START 2010, 2011), otrzymała również nagrodę główną firmy Bayer ,,AgroBioTop”, jak i stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych, wybitnych naukowców (2011, 2014). W roku 2011 została też stypendystką programu TOP500 Innovators ,,Science, Management, Commercialization” z MNISW i odbyła dwumiesięczny staż na Stanford University w Kalifornii, USA. W 2020 roku została zaproszona do kampanii Unii Europejskiej #EUwomen4future. Otrzymała również stypendium z European Molecular Biology Organization i odbyła 3-miesięczny staż w Institute of Plant Molecular and Cell Biology w Walencji. W roku 2011 została wybrana na członka Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk, a w latach 2014–2016 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej AMU PAN. Obecnie jest członkiem Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN oraz Rady Upowszechniania Nauki PAN. W latach 2016–2017 była również członkiem Rady Narodowego Kongresu Nauki, której zadaniem było wypracowanie propozycji zmian do nowej ustawy regulującej obszar nauki i szkolnictwa wyższego – Ustawy 2.0. Jako pracownik Kliniki Chorób Roślin działającej w Instytucie Ochrony Roślin – PIB podejmuje działania na rzecz współpracy z producentami i przedsiębiorcami, i prowadzi prace związane z wdrożeniem skutecznych metod diagnostycznych oraz innowacyjnych środków ochrony roślin do praktyki.

Pani prof. dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska jest bardzo zaangażowana nie tylko w prace badawcze, ale również w działalność na rzecz środowiska naukowego, popularyzacji nauki i kształcenia kadry naukowej. Jest członkiem licznych towarzystw oraz komitetów naukowych. Za swoją działalność naukową i na rzecz innowacyjnego rolnictwa została w 2016 roku odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Pani Profesor składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz życzymy dalszych sukcesów w realizacji planów i zamierzeń naukowych.

 

 

(tekst zapożyczony ze strony IOR-PIB).

Tags: