Choroby drzew leśnych a środowisko – Seminarium poświęcone pamięci prof. zw. dr. Karola Mańki, czł. rzecz. PAN, dr. h.c., w setną rocznicę jego urodzin

1996a_fot.D.Paukszta.JPGW Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Obrzycku nad Wartą odbyło się w dniu 3 września 2015 r. seminarium szkoleniowe poświęcone pamięci Prof. zw. dr. Karola Mańki, czł. rzecz. PAN, dr. h.c., w setną rocznicę jego urodzin. Temat seminarium stanowił odzwierciedlenie głównego kierunku badawczego i zarazem zamiłowań profesora.

W części biograficznej spotkania przedstawiono sylwetkę i dorobek profesora Karola Mańki (1915-2015) – wybitnego leśnika i fitopatologa, doktora honoris causa Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Uczniowie i współpracownicy wspominali Profesora jako znakomitego badacza, wybitnego dydaktyka i organizatora społecznego ruchu naukowego a także jako skromnego, wielkich zalet człowieka.

W części naukowej, i zarazem szkoleniowej, przedstawiciele jednostek naukowych (uniwersytetów i instytutów badawczych) zarysowali osiągnięcia zawodowe i badawcze prof. Karola Mańki na polu fitopatologii leśnej i przedstawili zagadnienia związane z dalszym rozwojem tej dziedziny – zarówno w utworzonej przezeń Katedrze Fitopatologii Leśnej naszej Uczelni, jak i w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, SGGW w Warszawie, Instytucie Badawczym Leśnictwa i Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku.

Organizacja Seminarium była wspólnym dziełem instytucji, które odegrały wielką rolę w życiu Profesora: Lasów Państwowych (Nadleśnictwa Oborniki), Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Leśnego i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Partnerami w organizacji były Komitet Nauk Leśnych PAN, Komisja Nauk Leśnych i Drzewnych Oddziału PAN w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk – Wydział Nauk Rolniczych i Leśnych. Seminarium stanowiło kolejne ogniwo cyklu „Człowiek – Las – Drewno”, który tworzą odbywające się od wielu lat z inicjatywy Wielkopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego spotkania naukowe, szkoleniowe i popularyzatorskie.

1970_Honorata Obrąpalska.jpg

Artykuł plus galerie na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu