Badania realizowane w Katedrze
Optymalizacja infrastruktury inżynieryjnej niezbędnej dla zapewnienia funkcjonowania
i stabilności terenów leśnych
Wykonano terenowe prace pomiarowe w celu opracowania koncepcji odcinka testowego ze zgłoszonych do opatentowania samoodwadniających się płyt betonowych (Nadleśnictwo Jarocin).
Zweryfikowano obecnie obowiązujące przepisy prawa powszechnego i wytyczne branżowe dotyczące leśnych dojazdów pożarowych względem wymogów stawianych przez aktualnie użytkowane pojazdy ratowniczo-gaśnicze straży pożarnych oraz stosowane taktyki i technologie gaszenia pożarów lasów. Badaniami objęto:
- parametry geometryczne dojazdów pożarowych (minimalną szerokość jezdni na odcinku prostym, minimalną szerokość jezdni na łuku poziomym, minimalną długość promienia zewnętrznego łuku poziomego, minimalną długość i szerokość oraz proporcje skosów wjazdu i wyjazdu mijanek, kształt i minimalne wymiary miejsc przeznaczonych do zawracania oraz placów manewrowych, minimalne wymiary skrajni drogowej, maksymalny spadek niwelety nawierzchni);
- gęstości sieci dojazdów pożarowych na przykładzie lasów Puszczy Noteckiej;
- prędkości poruszania się pojazdów ratowniczo-gaśniczych straży pożarnych w zależności od stanu technicznego dojazdów pożarowych;
- nośności różnych typów nawierzchni dojazdów pożarowych oraz sprawdzono wpływ zmian wilgotności niezwiązanych warstw konstrukcji nawierzchni i podłoża drogowego na nośność nawierzchni leśnych dojazdów pożarowych.
Opracowano nowe technologie budowy i przebudowy nawierzchni dojazdów pożarowych z wykorzystaniem geosyntetyków płaskich na podstawie wyników badań na specjalnie w tym celu założonych drogowych odcinkach doświadczalnych.
Określono możliwości usprawnienia metod odbiorów technicznych nawierzchni dróg leśnych dzięki zastosowaniu lekkiej płyty dynamicznej.
Przeprowadzono analizy terenowe na odcinkach testowych (wwarunkach górskich i nizinnych) w celu opracowania metod audytu dróg nowo wybudowanych i dróg eksploatowanych w okresie gwarancji.
Podjęto badania w celu określenia wpływu odkrywkowej kopalni złóż piasku na drzewostany sosnowe oraz efektów zastosowanej rekultywacji.
Opis działań:
- pobranie próbek przyrostowych drewna oraz próbek igliwia z drzew rosnących na stanowisku położonym w sąsiedztwie eksploatowanego wyrobiska, na dwóch stanowiskach sąsiadujących ze zrekultywowanym wyrobiskiem o różnych okresach porekultywacyjnych oraz na stanowisku porównawczym,
- pomiar szerokości słojów rocznych, utworzenie serii czasowych przyrostów rocznych
i ich analiza, - pomiar i analiza cech i parametrów morfometrycznych igliwia
- przygotowanie serii czasowych parametrów klimatycznych (miar suszy (SPEI/scPDSI), temperatury i opadów) z baz serii parametrów klimatycznych przygotowanych w siatce wysokiej rozdzielczości,
- analiza miejscowych warunków hydrologicznych i hydrogeologicznych na podstawie danych geologicznych i hydrogeologicznych uzyskanych z zasobu (PIG) oraz własnego sondowania i laboratoryjnych analiz glebowo-gruntowych,
Przygotowano serie czasowe charakterystyk hydroklimatycznych (stanów wód powierzchniowych i gruntowych, przepływów wód powierzchniowych, temperatury powietrza, opadów atmosferycznych). Wskazano na względną zmienność ilościową objętościowej wilgotności gleby w okresach bezdeszczowych na różnych poziomach w głębokim profilu glebowym.
Wykonano obliczenia dla terenu zlewni rzeki Łutowni i zweryfikowano na podstawieprzeprowadzonych analiz z wprowadzonymi dodatkowo wartościami parametru CN dla obszarów leśnych związanymi z zadrzewieniem (skutkujące dokładniejszymi wynikami przeprowadzanych analiz).
Współtworzono strategię rozwoju turystyki w Parku Narodowym Gór Stołowych (analiza stanu zagospodarowania turystycznego PNGS, analiza szerokiego zakresu danych dotyczących turystyki w PNGS i zagospodarowania przestrzennego w Parku i obszarach sąsiednich, pozyskanych z otoczenia społeczno-gospodarczego, praca nad tekstem opracowania).