Sesja terenowa Oddziału Poznańskiego PTFit w Arboretum Wojsławice

Członkowie Oddziału Poznańskiego PTFit wraz z członkami Komisji Nauk Leśnych i Drzewnych Oddziału PAN w Poznaniu odwiedzili w dniu 27 czerwca b.r., w ramach sesji terenowej, Arboretum Wojsławice w Niemczy, które jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu we Wrocławiu.

Po ogrodzie oprowadził gości dyrektor Arboretum mgr inż. Tomasz Dymny (absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), opowiadając ciekawie nie tylko o rosnących tam roślinach ale również o bogatej historii tej placówki.

Specjalizacją wojsławickiego arboretum są polskie odmiany roślin ozdobnych i użytkowych (ponad 1500 taksonów) oraz uprawa roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), głównie rodzajów: różanecznik (Rhododendron), kalmia (Kalmia), kiścień (Leucothoe) i enkiant (Enkianthus). Największe i najcenniejsze zbiory taksonów z rodzajów Rhododendron, Buxus i Hemerocallis uzyskały w 2011 r. status Kolekcji Narodowych.

W najstarszej części ogrodu znajduje się grób Fritz’a von Oheimb (1850-1928) głównego twórcy arboretum, który poświęcił mu całe swoje życie.

W centrum ogrodu rośnie 200 letni buk pospolity ‘Atropunicea’ (wys. 14 m, obwód 452 cm), zwany „Sercem Ogrodu”, zgłoszony przez Arboretum Wojsławice do miana Drzewa Roku 2023.

Uczestnicy wrócili z wyjazdu pełni wrażeń, z postanowieniem ponownego odwiedzenia tego pięknego i bogatego w niezliczone gatunki i odmiany roślin miejsca.