Jump to Navigation

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU!!!

Projekt pt. „Zbuduj kompetencje i rozpocznij karierę! Program rozwoju dla Wydziału Leśnego”, który zakończył się 30 września 2015 roku, został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Był to jeden z projektów pilotażowych ogłoszonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Warto zaznaczyć, że wśród 39 uczelni w kraju, które zostały rekomendowane do przeprowadzenia pilotażu Programu Rozwoju Kompetencji, poznańska uczelnia jest jedyną o profilu przyrodniczym, która otrzymała taką możliwość. Na podniesienie kompetencji przyszłych absolwentów leśnictwa zostało przeznaczone blisko 1,6 mln zł.

 

Realizacja Projektu na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego objęła okres od 1 października 2014 roku do 30 września 2015 roku, czyli rok akademicki 2014/2015. W semestrze zimowym i letnim odbyły się zajęcia z warsztatów kompetencji miękkich, spotkania z Pracodawcami, kursy zawodowe oraz wizyty studyjne i staże zawodowe dla studentów ostatnich semestrów pierwszego i drugiego stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunku Leśnictwo. Celem Projektu był rozwój kompetencji interpersonalnych, analitycznych i przedsiębiorczych oraz pozyskanie praktycznych kompetencji zawodowych, niezbędnych i oczekiwanych w branży leśnej i branżach pokrewnych wśród studentów leśnictwa. Łącznie w Projekcie wzięło udział aż 152 studentów!!!

 

Projekt rozpoczął się od warsztatów rozwijających kompetencje przedsiębiorcze. Zajęcia dla osób wiążących przyszłość z założeniem własnej firmy trwały 60 godzin, a dla osób planujących uzyskanie etatu w firmie, kurs został skrócony do 24-godzin. Uczestnicy poznali swoje predyspozycje, nauczyli się metody analizowania pomysłów pod kątem wymagań rynku pracy i zaznajomili się z sposobami tworzenia biznesplanu. Na koniec każdego warsztatu studenci brali udział w konkursie na najlepszy pomysł biznesowy, który dodatkowo był motywowany nagrodami za zajęcie pierwszych trzech miejsc. Osoby, które nie czuły się na siłach uczestniczyć w warsztatach przedsiębiorczych, mogli diagnozować i rozwijać kompetencje interpersonalne i analityczne na 24-godzinnych kursach prowadzonych przez praktyków biznesu.

 

Uczestnikom, którzy wyróżniali się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz brali czynny udział w działalnościach organizacyjnych na Uniwersytecie Przyrodniczym, zaproponowano odbycie kursów zawodowych, specjalistycznych dla branży leśnej. Z kursów takich jak: drwal-pilarz, brakarz, arborysta, AutoCAD oraz kurs języka angielskiego „English in Forestry” skorzystało łącznie 103 studentów. Uczestnicy zdobyli certyfikaty, które pozwolą zwiększyć ich szanse na znalezienie pracy.

 

Kolejną atrakcyjną ofertą skierowaną do studentów była możliwość uczestnictwa w zajęciach zawodowych w terenie, prowadzonych przez praktyków spoza środowiska akademickiego. Do stworzenia tej formy wsparcia zaproszono łącznie 8 przedstawicieli dużych firm i organizacji pochodzących z sektora leśnego i sektorów pokrewnych. Każda osoba mogła skorzystać z pakietów tematycznych zaproponowanych przez Pracodawców, poruszane tematy to sprzedaż i zakup surowca drzewnego, geoinformacja (praca z wykorzystaniem nowoczesnych tabletów i specjalistycznych programów) oraz marketing i promocja w lasach.

 

Ważną formą wsparcia były również wizyty studyjne organizowane na terenie całego naszego kraju (8 wizyt) oraz zagraniczne w Czechach i Niemczech. Główną tematyką z jaką spotykali się studenci podczas wyjazdów to struktura i funkcjonowanie gospodarki leśnej w kraju i zagranicą oraz szeroko pojęty rynek drzewny. Oprócz powyższego uczestnicy mieli możliwość porozmawiania i zadawania pytań o zdolności zatrudnienia i perspektywy na otrzymanie etatu z osobami decyzyjnymi. Wyjazdy były organizowane w systemie trzy- lub czterodniowym, a łącznie wzięło udział 110 osób.

 

Ostatnią, ale równie ważną formą wsparcia w Projekcie były 320-godzinne staże zawodowe organizowane na terenie całego kraju w firmach i organizacjach związanych z sektorem leśnym lub z sektorami pokrewnymi. Dzięki dofinansowaniu Programu Rozwoju Kompetencji, jego uczestnicy mieli zagwarantowane stypendia, co dawało możliwość pokrycia wszelkich kosztów związanych z odbyciem stażów. Studenci leśnictwa wybierali różne miejsca realizacji swoich dwumiesięcznych praktyk były to m.in.: nadleśnictwa, zakłady usług leśnych, biura urządzania lasu, prywatne firmy ogrodnicze, firmy wykonujące szkolenia dla leśników (np. z obsługi pilarki, harvestera, forwardera), instytuty naukowo-badawcze, wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, parki krajobrazowe, parki narodowe, ośrodki hodowli zwierzyny, firmy wykonujące inwentaryzacje i obrączkowanie nietoperzy, firmy sokolnicze i wiele innych. Z tej formy wsparcia skorzystało 116 absolwentów!!!

 

Dzięki realizacji Projektu na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu umożliwiono absolwentom zagwarantowanie lepszej pozycji startowej na rynku pracy i pozyskania dodatkowych kompetencji zawodowych.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy tak chętnie uczestniczyli w Projekcie przez cały okres jego realizacji!!! Z tego miejsca chcieliśmy podziękować również wszystkim Praktykom biznesu i osobom z terenu, Pracodawcom, którzy tak chętnie prowadzili zajęcia przekazując swoją wiedzę oraz Pracodawcom przyjmującym studentów w swoich placówkach, a także firmom, które współpracowały z nami, zwłaszcza Panu Tadeuszowi Koniecznemu. Dziękujemy wszystkim osobom, którzy przyczynili się w jakimś stopniu w realizacji Projektu.

Zespół Projektu

Tags:


Główne menu 2

stat4u
by Dr. Radut