Jump to Navigation

Fotorelacja z wizyty studyjnej organizowanej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Katowice

W kolejnych 6 postach przedstawimy Państwu wszystkie wizyty studyjne, które odbyły się na terenie Polski w poszczególnych Redionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych (RDLP) tj.: Katowice, Białystok, Wrocław, Szczecinek, Gdańsk i Lublin. Tematem prewodnim wszystkich wyjazdów było poznanie funkcjonawania gospodarki leśnej oraz sposób pozyskania i przetworzenia surowca drzewnego w Naszym kraju, jednak zawsze byliśmy otwarci na ciekawe propozycje przez pracowników poszczególnych dyrekcji organizujących wizyty. Koordynatorem wizyt realizowanych w kraju jak i zagranicą był Pan Tadeusz Konieczny z Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Poznaniu.

Pierwszą opisywaną wizytą studyjną krajową jest wyjazd na teren RDLP Katowice, który trwał 4 dni. Razem ze studentami wybrał się Opiekun - Pani dr inż. Anna Krysztofiak-Kaniewska.

Program realizowany był na terenie Nadleśnictwa Wisła i Rybnik. Studenci rozpoczęli poznawanie gospodarki leśnej od Ośrodka Edukacji Ekologicznej Istebna (prezentacja pt. "Problem zamierania świerczyn beskidzkich"), następnie zwiedzanie dwóch zbiorników małej retencji, powierzchni doświadczalnych Karpackiego Banku Genów (drzewostany nasienne). Kolejnym punktem wizyty był przejazd do Nadleśnictwa Rybnik, w którym zwiedzano szkółkę leśną "Zagroda leśnika", następnie podjęto temat szkód górniczych (rekultywacji i zalesienia terenów zdegradowanych) oraz przebudowy drzewostanów w rejonach o wysokim stopniu urbanizacji, plantacje choinkowe, poruszono również zagadnienia z inżynierii leśnej (przykładowe inwestycje na terenie nadleśnictwa) (patrz niżej: zdjęcia).

Studenci wraz z Opiekunem byli zachwyceni z wizyty studyjnej na terenie RDLP Katowice i bardzo dziękują organizatorom za możliwość poznania lasów i gospodarowania nimi w tej części Polski.

Zespół Projektu

Główne menu 2