Jump to Navigation

Fotorelacja z wizyty studyjnej organizowanej na terenie Czech i Niemiec

Wizyty studyjne organizowane za granicą Naszego kraju wzbudziły w Państwa oczach duże uznanie i zainteresowanie. Miejsca w busie szybko się zapełniły i nie było problemu z rekrutacją. W przyszłości widzimy potrzebę organizowania wizyt studyjnych u Naszych sąsiadów. Tematem przewodnim wyjazdów było poznanie funkcjonawania gospodarki leśnej oraz sposób pozyskania i przetworzenia surowca drzewnego w Czechach i Niemczech.

Program wizyty studyjnej w Czechach został przewidziany na 5 dni. W Nové Město pod Smrkem doszło do przywitania studentów przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów w Libercu oraz Jego kolegów. W uroczystym powitaniu uczestniczył również Luděk Šišák, profesor Czech University of Life Sciences Prague. Następnie przez kolejne dni został realizowany program w skład, którego wchodziło m. in.: zwiedzanie lasów w Górach Izerskich, Karkonoskiego Parku Narodowego, spotkanie w siedzibie Dyrekcji KPN, zwiedzanie Leśnej Szkoły Zawodowej w Svoboda nad Úpou, Czeskiej Akademii Leśnej Trutnov, lasów doświadczalnych Czeskiej Akademii Leśnej Trutnov, zwiedzanie przedsiębiorstw przetwórstwa drewna w obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów w Libercu. Na uwagę zasługuje również hotel, w którym spali Nasi studenci leżący w pięknej okolicy miasta Vrchlabi. Opiekun dr inż. Jakub Glura oraz studenci byli zachwyceni wyjazdem, mile wspominają podróż po czeskich lasach (patrz niżej: zdjęcia).

Wizyta studyjna w Niemczech trwała krócej, 3 dni. Pierwsze spotkanie studentów z pracownikami Lasów Państwowych w Niemczech odbyło się na terenie Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Program wyglądał następująco: zwiedzanie parku, spotkanie z zarządcami i zwiedzanie Nadleśnictwa Barenfels oraz Nadleśnictwa Taura. Studentom w PN Szwajcarii Saksońskiej zostały przedstawione cele ochrony w lasach, postępowanie z lasem - przykład wprowadzania jodły, gospodarowanie gatunkami obcymi, monitoring kornika drukarza, droga od monokultury świerkowej do drzewostanu zróżnicowanego wiekowo i gatunkowo na wybranych przykładach. Z kolei w nadleśnictwach zaprezentowano cele ochrony w lasach państwowych, przebudowę drzewostanów w górach średnich, przebudowa monokultur świerkowych na typ gospodarczy las bukowy, podkreślenie znaczenia jodły, jako gatunku wartościowego. Opiekun dr inż. Bernard Okoński i studenci byli zadowoleni wyjazdem, ale zalecali, aby wizyty tego typu trwały dłużej.

Cieszymy się, że wizyty studyjne były zorganizowane na wysokim poziomie przez Naszych sąsiadów, a zaowocowało to pozytywnymi i licznymi opiniami studentów.

Zespół Projektu

Tags:


Główne menu 2

stat4u
by Dr. Radut