Jump to Navigation

Fotorelacja z wizyty studyjnej organizowanej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Szczecinek i Wrocław

Poniżej chcieliśmy Państwu przedstawić fotorelację z dwóch wizyt studyjnych organizowanych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Szczecinek i Wrocław. Kilka zdjęć i krótki opis zawrzemy w jednym poście, ponieważ wizyty odbywały się w tym samym czasie. Każdy wyjazd trwał 4 dni, a opiekunami byli: w RDLP Szczecinek - Pani dr inż. Anna Krysztofiak-Kaniewska i w RDLP Wrocław - Pan dr inż. Robert Korzeniewicz.

Program wizyty w RDLP Szczecinek wyglądał następująco: w Nadleśnictwie Karnieszewice rozpoczęto od przedstawienia nadleśnitwa i poruszenia tematów: "Różne metody przygotowania gleby pod obsiew naturalny buka", "Zamieranie jesionów - przyczyny, przykład gospodarki w siedliskach Natura 2000 z ustępującym jesionem", zaprezentowano ścieżkę rowerową, jako przykład wspólnej realizacji inwestycji z samorządem. Kolejnymi punktami było poruszenie tematów tj: składnice przeładunku drewna - budowa, funkcjonowanie, zalety dla gospodarki leśnej, mała retencja w Lasach Państwowych - przykłady w terenie, uprawa sosnowa założona siewem. Ostatnim miejscem w nadleśnictwie było zwiedzanie Arboretum Karnieszewice. W następnych dniach studenci przejechali do Słowińskiego Parku Narodowego, w którym nastąpiło powitanie, krótka prezentacja walorów przyrodniczych, przejście do Jeziora Gardno ścieżką przyrodniczą "Gardnieńskie Lęgi", zaprezentowanie działań ochronnych związanych z odtwarzaniem siedlisk cennych dla ptaków wodno-błotnych. Na sam koniec przystąpiono do zwiedzania latarni morskiej oraz wydm nadmorskich (patrz niżej: zdjęcia).

Wizyta studyjna na terenie RDLP Wrocław rozpoczęła się od przejazdu do Nadleśnictwa Bardo Śląskie, w którym zapoznano się ze specyfiką gospodarki leśnej w terenach górskich oraz z problematyką szkółkarstwa i nasiennictwa. Następnie zajęto się zagadnieniami z ochrony przyrody w rezerwacie "Cisowa Góra", a także zagospodarowaniem turystycznym nadleśnictwa. W dalszej kolejności przejechano do Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie studentów powitano i przedstawiono krótką prezentację o walorach przyrodniczych parku. W sesji terenowej zaprezentowano zagadnienia związane z przebudową drzewostanówna na obszarze PN Gór Stołowych (patrz niżej: zdjęcia).

Studenci wraz z Opiekunem byli zachwyceni z wizyty studyjnej na terenie RDLP Szczecinek i Wrocław, dlatego bardzo dziękują organizatorom za możliwość poznania lasów i gospodarowania nimi w tej części Polski

Zespół Projektu

Główne menu 2