Jump to Navigation

Program rozwoju kompetencji dla studentów ostatnich lat kierunku Leśnictwo

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia Wydziału Leśnego do udziału w Projekcie pt. „Zbuduj kompetencje i rozpocznij karierę! Program rozwoju dla Wydziału Leśnego”.

Powyższy Projekt ma na celu podniesienie kompetencji przyszłych absolwentów Leśnictwa. W ramach Projektu 56 studentów będzie mogło nieodpłatnie pozyskać praktyczne kompetencje zawodowe dzięki dodatkowym kursom zawodowym, takim jak: kurs arborystyczny, drwal-pilarz czy brakarz, a kolejne 24 osoby będą mogły wziąć udział w kursie AutoCAD. Dla pozostałych 40 osób chętnych poszerzyć wiedzę lingwistyczną przewiduje się przeprowadzenie 45-godzinnych zajęć specjalistycznego kursu języka angielskiego „English in forestry”. Każdy kurs kończy się egzaminem nabytych umiejętności potwierdzonych odpowiednim certyfikatem.

Kolejną atrakcyjną ofertą dla określonej liczby studentów będzie możliwość wzięcia udziału w zajęciach zawodowych w terenie, prowadzonych przez praktyków spoza środowiska akademickiego. Ich atrakcyjną tematykę podyktowały potrzeby rynku pracy – będzie można nauczyć się geoinformacji (zajęcia prowadzone na nowych urządzeniach do nawigacji przestrzennej i z użyciem popularnych programów jak mLas i ForestNavi), marketingu i promocji kompleksów leśnych. Eksperci przeprowadzą też zajęcia z oceny i sprzedaży drewna. Osobno zaplanowano trzydniowe wyjazdy krajowe i czterodniowe zagraniczne, z zajęciami u pracodawców, w przedsiębiorstwach cenionych w branży leśnej. 

W kolejnym etapie realizacji projektu zaplanowano pięć warsztatów rozwijających kompetencje przedsiębiorcze. Uczestnicy poznają swoje predyspozycje, nauczą się metody analizowania pomysłów pod kątem wymagań rynku i poznają metody tworzenia biznesplanów. Rozwiną też umiejętności przywódcze, zarządzania czasem i priorytetyzacji zadań. Na koniec każdego warsztatu, osoby, które go ukończą, zostaną zaproszone do udziału w konkursie na najlepsze pomysły biznesowe. Ocena niezależnej komisji i atrakcyjne nagrody dla trzech najlepszych pomysłów w każdej edycji, z pewnością zachęcą niejednego uczestnika do przeniesienia swojego pomysłu na prawdziwą firmę.

Studenci, którzy nie czują się na siłach uczestniczyć w warsztatach przedsiębiorczych, będą mogli diagnozować i rozwijać kompetencje interpersonalne i analityczne. Na 24-godzinnych warsztatach prowadzonych przez praktyków biznesu. Wśród zaplanowanych tematów znajdą się także: zarządzanie przedsięwzięciami metodą projektową, jak również negocjowanie, argumentowanie i prowadzenie dyskusji. Wszystko po to, by już od rozmowy kwalifikacyjnej o pracę móc przekonać pracodawcę o swoich zaletach i umiejętnościach współpracy. Z kolei warsztaty poświęcone wspomaganiu procesów podejmowania decyzji będą realizowane w wydziałowej pracowni przedsiębiorczości, jaka powstanie w ramach projektu i zostanie wyposażona w zestawy gier logicznych.

Ponadto Projekt przewiduje rozpocząć od marca 2015 roku program staży dla 144 studentów i absolwentów (rocznika 2014/2015) Leśnictwa, który potrwa aż do końca projektu, czyli do września 2015 r. W ramach tego zadania zostanie stworzona baza ofert staży, proponowanych przez przedsiębiorstwa leśne i innych pracodawców, dla których kompetencje zawodowe studentów leśnictwa są ważne i potrzebne. Staże potrwają od 6 do 10 tygodni. Każda oferta zostanie zweryfikowana przez uczelnię, co wpłynie pozytywnie na zakres tematyczny i jakość stażu. Co warte podkreślenia, dzięki dofinansowaniu Programu Rozwoju Kompetencji, staże będą odpłatne, co umożliwi studentom utrzymanie się w miejscu odbywania stażu.

WAŻNA INFORMACJA! We wszystkich zaplanowanych działaniach będą mogli uczestniczyć tylko i wyłącznie:
•    studenci siódmego semestru stacjonarnych studiów inżynierskich na kierunku Leśnictwo,
•    studenci drugiego oraz trzeciego semestru stacjonarnych studiów magisterskich na kierunku Leśnictwo, 
•    studenci ostatnich dwóch semestrów niestacjonarnych studiów inżynierskich i magisterskich na kierunku Leśnictwo.

Zainteresowanie planowanym programem jest duże, mimo, że pierwsze warsztaty i zajęcia zostaną uruchomione późną jesienią. Liczba miejsc na udział w poszczególnych zadaniach jest ograniczona, dlatego warto już dziś zastanowić się nad swoimi potrzebami i określić, z których działań chciałoby się skorzystać. Wkrótce powstanie podstrona internetowa Projektu, dostępna ze strony Wydziału Leśnego, gdzie opublikowane zostaną informacje o terminach naborów na poszczególne działania. Prosimy zatem śledzić stronę Wydziału, ponieważ będzie ona systematycznie aktualizowana.

Projekt pod tytułem Zbuduj kompetencje i rozpocznij karierę! Program rozwoju dla Wydziału Leśnego będzie realizowany na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu od 1 października 2014 r. do 30 września 2015 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Sekcja ds. Funduszy Strukturalnych
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Tags:


Główne menu 2

stat4u
by Dr. Radut