Jump to Navigation

Pracownia Przedsiębiorczości

Drodzy Studenci!

W ramach projektu pt.: "Zbuduj kompetencje i rozpocznij karierę zawodową! Program rozwoju dla Wydziału Leśnego" zaplanowaliśmy stworzenie Pracowni przedsiębiorczości, która będzie miała za zadanie podnoszenie kompetencji miękkich, nie tylko w trakcie trwania Projektu, ale i również po jego zakończeniu. Obecnie pracownia mieści się w Katedrze Inżynierii Leśnej, pokój 214, piętro drugie, Kolegium Cieszkowskich Stare.

Na wyposażeniu znajduje się 10 zestawów bryżdżowych w skład, których wchodzą: karty, płyty CD oraz dwa tomy książek, które mają wspomóc w nauce gry w brydża. Oprócz powyższego pracownia posiada 10 zestawów szachów, dwie magnetyczne tablice do nauki gry w szachy, dwie tablice typu flipchart, po których można rozrysowywać strategie oraz ruchy, które będą wspólnie analizowane i dyskutowane na forum grupy. Ponadto na wyposażeniu pracowni znajduje się 10 anglojęzycznych podręczników służących do nauki przedsiębiorczości w leśnictwie.

W ostatnim czasie odbyło się pierwsze pilotażowe spotkanie z dr hab. Cezarym Bekerem, który oprócz pracy zawodowej i pracy na stanowisku Prodziekana, zajmuje się hobbistycznie grą w szachy oraz brydża. Przybliżył studentom historię ww. gier na Wydziale Leśnym (jeszcze nie tak dawno istniała "Sekcja gry w szachy i brydża" w Kole Naukowym Leśników), podstawowe zasady oraz kilka sztuczek jak można zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Oczywiście nie obyło się bez pierwszej rozgrywki. Studenci zmagali się podczas gry w szachy ze swoimi przeciwnikami pod bacznym okiem dr Bekera; najczęściej dochodziło do remisu lub wybicia wszystkich pionów i figur, żeby w ostateczności zadać cios "SZACH i MAT". Początki zawsze są trudne ze względu na brak doświadczenia uczestników, ale kolejne zajęcia na pewno nauczą studentów rozwagi w podejmowaniu ruchów, stosowania strategii oraz analitycznego przemyślenia swoich popełnionych błędów. 

Ku naszemu zaskoczeniu w pierwszych zajęciach wzięli udział nie tylko uczestnicy Projektu, ale również studenci z pierwszego roku. Swój wybór motywowali tym, że nauka gry w szachy i brydża to nie tylko zabawa, ale w głównej mierze możliwość opracowania i wyćwiczenia własnych modeli, które często są wykorzystywane w życiu codziennym w zakresie podejmowania szybkich i trudnych decyzji, opracowywania najlepszej strategii, analizowania swoich błędów, a także odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

W przyszłości wielu z Was zajmie różne stanowiska, głównie będzie to praca w lasach, która wymaga nie lada wysiłku i pracy dobrego przedsiębiorczego leśnika.

Zapraszamy na następne spotkania studentów, ale i również pracowników naszego Wydziału. Kolejne terminy zajęć zostaną podane na stronie Projektu.

Zespół Projektu

Tags:


Główne menu 2

stat4u
by Dr. Radut