gwatemala.jpgTermin: 7-23 luty 2020

Miejsce: Gwatemala (Ameryka Środkowa)

Uczestnicy: studenci (laureaci programu stypendialnego „Lasy Świata”) oraz pracownicy Wydziału Leśnego UP w Poznaniu

Koszt: 5.500 zł

Organizator: Wydział Leśny UPP

Cel wyprawy: poznanie formacji leśnych Gwatemali - specyficznej fauny i flory oraz różnych aspektów prowadzonej tam ochrony i eksploatacji ekosystemów leśnych.

Patroni medialni: drewno.pl, Dziennik Leśny,  Głos Lasu, Przegląd Leśniczy, studia.net, Wieści Akademickie

RAMOWY PLAN WYPRAWY:

• Zwiedzanie dawnej stolicy Antiqua - wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Pobyt nad Jeziorem Atitlan, położonym na wysokości 1563 m n.p.m., w kraterze wygasłego wulkanu.
  • Zwiedzanie plantacji kakao i kawy.
  • Wyprawa na wulkan Acatenango. o wys. 3900 m n.p.m. (z noclegiem w namiocie), z którego można obserwować aktywny wulkan Fuego.
  • Pobyt w Parku Narodowym Tikál, zwiedzanie zatopionych w dżungli ruin słynnego miasta Majów.
  • Pobyt w Parku Narodowym Semuc Champey – tropikalny las w którym znajduje się naturalny wapienny most, pod którym przepływa rzeka Cahabón, tworząc liczne kaskady i turkusowe baseny.
  • Eksploracja zalanej jaskini Lanquin, obserwowanie przebywających tam nietoperzy.
  • Rejs po rzece Rio Dulce, obserwacja ptaków wodnych i nadbrzeżnych lasów.
  • Pobyt na wybrzeżu Morza Karaibskiego - ochrona lasów namorzynowych.
  • Poznanie żyjącego w Livingstone ludu Garifuna (potomków Karaibów, Indian Arawaków i Afrykańczyków).