Prof. UPP dr hab. Jarosław Szaban

• Arborystyka
  • Szkody od zwierzyny
  • Struktura drewna drzew leśnych
  • Jakość drewna na tle warunków wzrostu i rozwoju

Przebieg pracy naukowej

• 2011: dr habilitowany, UP Poznań,Wydział Leśny
  • 2000: dr nauk leśnych, AR Poznań,Wydział Leśny
  • 1991: mgr inż. leśnictwa, AR Poznań,Wydział Leśny

Projekty badawcze

• 2001-2009; Kształtowanie się udziału drewna bielastego i twardzielowego oraz młodocianego, przejściowego i dojrzałego w strzałach świerka pospolitego (Picea abies(L.) Karst.),Temat nr 120/L/14W realizowany w ramach badań własnych.
  • 2002-2007 Właściwości fizyko-mechaniczne drewna buka zwyczajnego pochodzącego z wybranych proweniencji zachodniej Polski Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach badań własnych. 127/L/14/W
  • 1998-2000; wykonawca. Badania zmierzające do opracowania optymalnych technologii pozyskiwania drewna w cięciach przedrębnych drzewostanów iglastych. Projekt Badawczy Zamawiany nr 24/98. Finansowanie: Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych
  • 1999-2001;wykonawca. Opracowanie charakterystyk prac leśnych w zakresie ich bezpieczeństwa szkodliwości i uciążliwości. Projekt Badawczy Zamawiany nr 32-99, Finansowanie: Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
  • Proj. Bad. Zam. 067/01. Finansowanie KBN 1997-1998; wykonawca. Ocena trwałych uszkodzeń młodników sosnowych spałowanych przez zwierzynę. PBZ nr 51. Finansowanie Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych
  • 1994-1995; wykonawca. Zabezpieczanie przed deprecjacją surowca drzewnego pozyskanego z drzewostanów objętych klęskami żywiołowymi. Zad. B – Procesy deprecjacyjne drewna na pniu ze szczególnym uwzględnieniem zmian gęstości drewna.
  • 1992-1994; wykonawca. Technologie pozyskiwania drewna w drzewostanach poklęskowych. Projekt Badawczy Zamawiany 067/01 - Zabezpieczanie przed deprecjacją surowca drzewnego pozyskanego z drzewostanów objętych klęskami żywiołowymi. Dokumentacja - Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Projekt finansowany przez KBN.