2018 - EKONOMICZNE ASPEKTY REALIZACJI EKOLOGICZNYCH, SPOŁECZNYCH I GOSPODARCZYCH FUNKCJI LASU

Sprawozdanie z konferencji „Ekonomiczne aspekty realizacji ekologicznych, społecznych i gospodarczych funkcji lasu”

W dniach 10-12 października 2018 roku, już po raz ósmy, odbyła się w Kołobrzegu, ekonomiczno-leśna konferencja naukowa pt. Ekonomiczne aspekty realizacji ekologicznych, społecznych i gospodarczych funkcji lasu. Jej organizatorem była Katedra Ekonomiki Leśnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współudziale Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Uczestnicy konferencji reprezentowali różne jednostki naukowe: Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Badawczy Leśnictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Szczeciński, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Politechnikę Rzeszowską, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W obradach uczestniczyli ponadto przedstawiciele różnych podmiotów gospodarczych zainteresowanych utylitarnym zastosowaniem wyników badań naukowych.

W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: prof. dr hab. Hubert Szramka; dr hab. Krzysztof Adamowicz, prof. nadzw.; prof. dr hab. Andrzej Nowak; dr hab. Krystyna Kurowska; dr hab. Janusz Kocel, prof. IBL; prof. nadzw. dr hab. Ewa Śnieżek; dr hab. Lech Płotkowski, prof. nadzw.; prof. nadzw., dr hab. Magdalena Zioło; dr hab. Piotr Szczypa; dr hab. Grzegorz Lew, prof. PRz.

Głównym celem konferencji była identyfikacja problemów związanych z rosnącymi oczekiwaniami społeczeństwa w zakresie korzystania z dobrodziejstw lasu. Zasady zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego stawiają leśnictwu zadania w zakresie realizacji funkcji społecznych, ekologicznych i gospodarczych. Dlatego poznanie istoty racjonalnego gospodarowania lasami, rozumianego jako konsensus pomiędzy realizacją tych zadań, jest obecnie bardzo ważnym elementem współczesnego leśnictwa.

Podczas konferencji poruszono wiele istotnych zagadnień, które dotyczyły między innymi rozpoznania procesów zachodzących pomiędzy społeczeństwem a zarządzającymi lasami. Wiedza o tych zależnościach może być pomocna np. w ukierunkowaniu edukacji, mającej na celu wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie funkcjonowania gospodarki leśnej. Prelegenci zaprezentowali również bardzo ciekawą i aktualną tematykę związaną z społeczną odpowiedzialnością leśnictwa, która jest ważnym aspektem tworzenia świadomości ekologicznej, rozszerzania wiedzy o lesie oraz pozyskiwania potencjalnych partnerów do współpracy. Być może istnieje potrzeba wprowadzenia metod pomiaru kosztów społecznej odpowiedzialności w działalności administracyjnej Lasów Państwowych. Kolejnym poruszanym tematem była interpretacja i podział kosztów wynagrodzenia pracowników administracyjnych odpowiednio do wykonywanych przez nich zadań (produkcyjnych, zarządczych).

Nie zabrakło także prezentacji o funkcji gospodarczej lasu. Zaprezentowano innowacyjną koncepcję nowych etatów użytkowania rębnego według dojrzałości drzewostanów jako jednego ze sposobów realizacji wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Przedstawiono również referaty wskazujące na potrzebę rozwijania ekonomicznych wytycznych do nowego planu urządzenia lasu, a także poruszające aspekty ekonomiczne ustanowienia służebności przesyłu w lasach oraz dotyczące możliwości pozyskania biomasy drzewnej do celów energetycznych.

Tegoroczna konferencja pozwoliła na wymianę poglądów między przedstawicielami różnych środowisk. Jednocześnie wskazano na konieczność kontynuowania i rozszerzania badań w zakresie zarządzania wielofunkcyjnym gospodarstwem leśnym. A także na większe wykorzystanie mediów społecznościowych jako kanałów wsparcia w komunikacji ze społeczeństwem.

Mamy nadzieję, że nasza konferencja umożliwiła lepsze poznanie oczekiwań społecznych i problemów występujących w jednostkach nadzorujących lasami związanych z realizacją wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Elektroniczne wersje wygłoszonych prezentacji udostępnione są na stronie internetowej Katedry Ekonomiki Leśnictwa pod adresem: http://www1.up.poznan.pl/kel/referaty-z-konferencji

Kierownik i pracownicy Katedry