2017 - TEORETYCZNE I PRAKTYCZNE PROBLEMY WYCENY NIERUCHOMOŚCI LEŚNYCH

Sprawozdanie z konferencji „Teoretyczne i praktyczne problemy wyceny nieruchomości leśnych”

W dniach 18-20 października 2017 roku, już po raz siódmy, odbyła się w Kołobrzegu, ekonomiczno-leśna konferencja naukowa pt. Teoretyczne i praktyczne problemy wyceny nieruchomości leśnych. Jej organizatorem była Katedra Ekonomiki Leśnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współudziale Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Patronat honorowy nad konferencją objął Rektor UP w Poznaniu.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele reprezentujący różne jednostki naukowe tj. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Instytut Badawczy Leśnictwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Szczeciński, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W obradach uczestniczyli również przedstawiciele jednostek gospodarczych zainteresowani utylitarnym zastosowaniem wyników badań naukowych.

Zasadniczym celem konferencji była identyfikacja problemów związanych z wyceną nieruchomości leśnych oraz powołanie interdyscyplinarnego zespołu ds. opracowania wspólnych rozwiązań związanych z wyceną lasów i ich części składowych.

W gronie prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Hubert Szramka, dr hab. Krzysztof Adamowicz, prof. nadzw., dr hab. Andrzej Nowak, prof. nadzw., dr inż. Hubert Kryszk, dr hab. Piotr Szczypa, prof. nadzw., dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek, dr inż. Zygmunt Robert oraz dr inż. Lucjan Długosiewicz.

Podczas konferencji poruszono wiele istotnych zagadnień, które dotyczyły przede wszystkim metodycznych problemów wyceny nieruchomości leśnych, w tym wyceny drzewostanów oraz ich ujęcia w systemie rachunkowości.

Prelegenci  zaprezentowali również tematykę związaną z wpływem sąsiedztwa lasu na wartość gruntów budowlanych oraz możliwościami wykorzystania danych źródłowych do wyceny nieruchomości leśnych będących w posiadaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Ostatni referat odnosił się do wyceny wartości CO2 akumulowanego przez drzewostany.

Tegoroczna konferencja pozwoliła na wymianę poglądów między przedstawicielami różnych środowisk. Jednocześnie wskazano na konieczność kontynuowania i rozszerzania badań w zakresie wieloaspektowej wyceny nieruchomości leśnych.

Mamy nadzieję, że problematyka ta będzie stanowić przewodni temat kolejnych konferencji organizowanych przez Katedrę Ekonomiki Leśnictwa.

Elektroniczne wersje wygłoszonych prezentacji udostępnione są na stronie internetowej konferencji.

Kierownik i pracownicy Katedry