Historia

Dynamiczny rozwój naukowo-dydaktyczny Katedry Melioracji, Kształtowania Środowiska i Geodezji, awanse naukowe pracowników związane są z ich dużą aktywnością badawczą i publikacyjną a w szczególności rosnące zapotrzebowanie gospodarki na innowacyjne rozwiązania w zakresie kształtowania środowiska i wielu wysoko kwalifikowanych absolwentów doprowadził do jej przekształcenia w 2013 roku na Instytut Melioracji, Kształtowania Środowiska i Geodezji.

Instytut Melioracji, Kształtowania Środowiska i Geodezji został powołany zarządzeniem Nr 97/2013 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 20 czerwca 2013 roku.

Na dyrektora Instytutu został powołany prof. dr hab. inż. Czesław Szafrański, a vice dyrektorami Instytutu zostali:
dr hab. inż. Jerzy Bykowski – z-ca dyrektora ds. dydaktyki
dr hab. inż. Mariusz Sojka – z-ca dyrektora ds. nauki.

W ramach nowo powołanego Instytutu utworzono cztery zakłady:

• Zakład Geodezji i Kartografii Środowiska, kierownik – dr hab. inż. Michał Fiedler,
  • Zakład Gospodarowania Wodą i Ekonomiki Inżynierii Środowiska, kierownik – prof. dr hab. inż. Czesław Przybyła,
  • Zakład Hydrologii i Zasobów Wodnych, kierownik – prof. dr hab. inż. Sadżide Murat-Błażejewska,
  • Zakład Kształtowania Środowiska, kierownik – prof. dr hab. inż. Czesław Szafrański.

17 stycznia 2015 roku Instytut, Wydział i Uczelnia poniosły wielką stratę. W pełni sił twórczych zmarł prof. dr hab.  Czesław Szafrański, wieloletni (od 1994 roku) kierownik jednostki, Dziekan Wydziału dwóch kadencji w latach 2002-2005 i 2005-2008 oraz Prorektor ds. Kadr i Rozwoju od 2008 roku.

W lutym tegoż roku, na dyrektora Instytutu został powołany dr hab. inż. Jerzy Bykowski, prof. nadzw., a vice dyrektorami Instytutu zostali:
prof. dr hab. inż. Sadżide Murat-Błażejewska  – z-ca dyrektora ds. dydaktyki,
dr hab. inż. Mariusz Sojka – z-ca dyrektora ds. nauki.

W miejsce 4 zakładów w Instytucie powołano dwa zakłady:

• Zakład Gospodarki Przestrzennej i Geodezji i Kartografii Środowiska, kierownik – dr hab. inż. Michał Fiedler,
  • Zakład Kształtowania Środowiska i Zasobów Wodnych, kierownik – dr hab. inż. Piotr Stachowski.

KATEDRA MELIORACJI,
KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA