Dla pracodawców

Szanowni Państwo!

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu pozyskał dofinansowanie na realizację projektu: Studiujesz - praktykuj. Program stażowy dla studentów WIŚiGP i WOiAK na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Niniejszym mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w roli pracodawcy dla naszych studentów na okres staży finansowanych ze środków projektu.

Nasza inicjatywa ma na celu podniesienie kompetencji studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, w tym kierunku Gospodarka Przestrzenna, Inżynieria i Gospodarka Wodna, Inzynieria i Środowiska oraz Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, w tym kierunku Architektura Krajobrazu, Ogrodnictwo. Projekt trwa od 1.03.2018r. do 31.10.2019r.. Na staże zawodowe będziemy kierować studentów studiów magisterskich, którzy w niedługiej perspektywie czasowej wejdą na rynek pracy.

W oparciu o nasze doświadczenia, chcemy długofalowo zwiększyć szanse studentów na podjęcie zatrudnienia w zawodzie. Dlatego również w roku akademickim 2017/2018 i 2018/2019 kładziemy nacisk na łączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną, zgodną z kierunkami studiów. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, proponujemy studentom odpłatne staże zawodowe.

Państwo, jako potencjalni pracodawcy dla naszych absolwentów, są kluczowym odbiorcą efektów podjętej przez nas inicjatywy. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z zasadami realizacji staży.


Serdecznie zapraszamy wszystkie firmy zainteresowane przyjęciem na staż studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu do wzięcia udziału w naszym Projekcie.

Zanim zdecydują się jednak Państwo wziąć udział w Projekcie, zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem uczestnictwa w projekcie oraz udziału w płatnych stażach zawodowych  i trójstronną Umową o organizację stażu (PDF) (WORD-formularz)

Serdecznie zapraszamy wszystkie firmy zainteresowane przyjęciem na staż Studentów Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu do wzięcia udziału w naszym Projekcie.

Aby wziąć udział w Projekcie i pozyskać Stażystów należy:

  1. Wypełnić i dostarczyć do Biura Projektu Formularz zgłoszenia stażu (1 egzemplarz) (PDF)   (WORD) (wystarczy skan wypełnionego dokumentu)
  2. Po akceptacji oferty przez Pełnomocnika ds. stażu na danym Wydziale, zostaną Państwu przedstawione kandydatury studentów zakwalifikowanych do udziału w programie stażowym
  3. Przygotować Program stażu, który powinien zostać zaakceptowany przez Pełnomocnika ds. stażu. Program stażu powinien uwzględniać efekty kształcenia dla poszczególnych kierunków i stopni studiów objętych Projektem. Aby ułatwić Państwu zadanie przygotowaliśmy Programy stażu oddzielnie dla każdego kierunku i stopnia:

WYDZIAŁ INŻYNIERII ŚRODOWISKA I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ

  • Gospodarka Przestrzenna (II stopień, III semestr)- (3 egzemplarze)  (PDF)  (WORD)  
  • Inżynieria i Gospodarka Wodna (II stopień, III semestr)- (3 egzemplarze)   (PDF)   (WORD)
  • Inżynieria Środowiska (II stopień, III semestr)- (3 egzemplarze) (PDF)   (WORD)

WYDZIAŁ OGRODNICTWA I ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

  • Architektura Krajobrazu (II stopień, I semestr) (3 egzemplarze) (PDF)   (WORD)  
  • Ogrodnictwo (II stopień, I semestr) (3 egzemplarze) (PDF)   (WORD) 

Program stażu winien zostać zaakceptowany przez Pełnomocnika ds. staży

  1. Po dostarczeniu wszystkich ww dokumentów (1. "Formularz zgłoszenia stażu", 2. „Program stażu”) nastąpi podpisanie trójstronnej UMOWY O ORGANIZACJĘ STAŻU (w 4 egzemplarzach)- proszę pamiętać o parafowaniu każdej strony umowy (PDF) (WORD-formularz)
  2. Każdy Student musi mieć wyznaczonego przez Pracodawcę Opiekuna stażu. W ramach Projektu istnieje możliwość refundacji wynagrodzenia Opiekuna stażu - na zasadach opisanych w Umowie o organizację stażu. Jeśli zdecydujecie sie Państwo na skorzystanie z tej możliwości - przed rozpoczęciem stażu do biura projektu należy dostarczyć dokument potwierdzający przyznanie dodatku, a po zakończeniu stażu i wypłacie dodatku należy przedstawić listę płac oraz wyciągi bankowe potwierdzające wypłatę tego dodatku oraz uiszczenie wszystkich składowych wynagrodzenia.
  3. Realizacja staży: 240 godzin lub 360 godzin w siedzibie/oddziale/biurze Pracodawcy.
    - Staże 240-godzinne ( rekomendujemy, żeby staże 240- godzinne trwały 6 tygodni)- powinny odbywać się ciągiem, bez większych przerw w realizacji (w wyjątkowych przypadkach możliwa realizacja stażu przez maksymalnie 12 następujących po sobie tygodni.      
    - Staże 360-godzinne (rekomendujemy, żeby staże 360-godzinne trwały 9 tygodni) powinny odbywać się ciągiem, bez większych przerw w realizacji (w wyjątkowych przypadkach możliwa realizacja stażu przez maksymalnie 18 następujących po sobie tygodni)

    W każdym tygodniu trwania stażu należy zrealizować minimum 20 godzin.

  4. Oznakowanie miejsca realizacji staży - przed rozpoczęciem stażu przekażemy Państwu, za pośrednictwem stażysty, plakat (w formacie A3), który należy umieścić w miejscu realizacji stażu.

  5. Niezwłocznie po zakończeniu stażu należy, za pośrednictwem Studenta odbywającego staż, dostarczyć do Biura Projektu dokumenty podsumowujące:
  • Lista/y obecności studenta na stażu (po zakończeniu stażu trafiają do biura projektu oryginału wszystkich list obecności zatwierdzone przez opiekuna stażu): (WORD) (PDF)
  • Zaświadczenie o ukończeniu stażu przez Studenta (3 egzemplarze) (wypełniane przez Pracodawcę): (PDF)   (WORD)
  • Sprawozdanie z realizacji stażu (3 egzemplarze), w którym powinny się znaleźć odniesienia do efektów kształcenia na danym kierunku, wymienione w Programie stażu: (PDF)   (WORD)

JAK UZYSKAĆ REFUNDACJĘ DODATKU PRZYZNANEGO PRACOWNIKOWI W ZWIĄZKU ZE SPRAWOWANIEM OPIEKI NAD STAŻYSTĄ PODCZAS REALIZACJI STAŻU

1. Przed rozpoczęciem stażu:

Należy dostarczyć do Biura projektu dokument, który wskazuje, że Pracodawca wyznaczył Opiekuna stażu dla Stażysty oraz określa, na jakich warunkach to nastąpi. Aby ujednolicić formę dokumentu przygotowaliśmy wzór p.n.: INFORMACJA O PRZYZNANIU DODATKU DO WYNAGRODZENIA ZA OPIEKĘ NAD STAŻYSTĄ/STAŻYSTAMI W PROJEKCIE.

Informacja o przyznaniu dodatku… powinna zostać podpisana przez Pracodawcę i trafić do Biura projektu w 1 egzemplarzu, wraz z dokumentami stażowymi (data na dokumencie nie może być późniejsza niż data rozpoczęcia stażu i wcześniejsza niż data podpisania umowy).

2. W trakcie stażu:

Opiekun stażu sprawuje nadzór merytoryczny nad Stażystą i zatwierdza listy obecności podpisywane przez Stażystę podczas stażu.

3. Po stażu:

Po zakończeniu stażu, Pracodawca wypłaca swojemu Pracownikowi (Opiekunowi stażu) dodatek netto (dodatek netto powinien zostać wypłacony najpóźniej w miesiącu następującym po zakończeniu stażu. Jeśli jeden opiekun opiekuje się kilkoma osobami, których staże kończą się
w różnych terminach, datą braną pod uwagę powinna być najpóźniejsza data wskazana w Informacji o przyznaniu dodatku…) oraz reguluje wszystkie składowe wynagrodzenia (ZUSy pracownika i pracodawcy oraz podatki). Po opłaceniu całości wynagrodzenia wraz z pochodnymi, Pracodawca wystawia notę obciążeniową/notę księgową. Jeżeli dodatek do wynagrodzenia nie zostanie wypłacony przez Pracodawcę w określonym terminie, nie zostanie on zrefundowany.

Podsumowując, podstawą do refundacji dodatku dla Opiekuna są następujące dokumenty:

a) nota obciążeniowa/nota księgowa wypełniona zgodnie ze wzorem

oraz do wyboru b)/c):

b) potwierdzenie wykonania przelewów

dodatki netto- pracownikowi

wszystkich składowych (ZUS,PIT) od dodatku- do właściwych instytucji

LUB

c) oświadczenie o przekazaniu dodatku, podpisane przez kierownika jednostki lub osobę odpowiedzialną za sprawy finansowo- kadrowe firmy (WZÓR OŚWIADCZENIA) 

W przypadku złożenia oświadczenia, Pracodawca winien przechowywać całą dokumentację związaną z przyznaniem i wypłaceniem dodatku do wynagrodzenia dla Opiekuna stażysty/ki i być gotowym na przedstawienie wszelkich dokumentów finansowych (np. lista płac, potwierdzenia przelewów wynagrodzenia netto, a także ZUS i podatków) na wniosek Organizatora stażu. Nieprzedstawienie dokumentów źródłowych na wniosek Organizatora stażu może skutkować brakiem refundacji dodatku.

Przypominamy, że zgodnie z umową w projekcie realizowanym dla Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej i Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Opiekun stażysty może otrzymać dodatek za 1 stażystę w ciągu całego stażu w wysokości:

- 600 zł brutto z kosztami pracodawcy- jeżeli staż zawodowy trwa 240 godzin

- 900 zł brutto z kosztami pracodawcy- jeżeli staż zawodowy trwa 360 godzin

1 opiekun może w tym samym czasie sprawować opiekę nad maksymalnie 5 Stażystami.

Dodatek przysługuje w okresie pełnienia funkcji Opiekuna stażu i zostanie wypłacony w całości jednorazowo po zakońzeniu stażu. Wymiar godzin opieki nad stazystą jest równy liczbie zrealizowanych godzin stażu.