Konkurencje

Eliminacje 

Zawodnicy zmierzą się z zadaniem polegającym na ułożeniu wieżyczki z 5 kolcków o średnicy od ok. 25 do ok. 50 cm i długości ok. 40 cm. Klocki przed rozpoczęciem konkurencji są ustawione pionowo. Jeśli zawodnik przewróci klocek, musi go podnieść z pozycji leżącej chwytakiem. Kolejność i sposób ułożenia klocków jest dowolna. Wieżyczka musi stać stabilnie do momentu zamknięcia chwytaka i oparcia go o ziemię w oznaczonym miejscu.  

Na początku konkurencji maszyna jest na obrotach roboczych a zamknięty chwytak oparty o ziemię w wyznaczonym miejscu. Zawodnik musi dać znać sędziemu, że jest gotów do startu. Pomiar czasu następuje od momentu dotknięcia pierwszego klocka do momentu dotknięcia zamkniętym chwytakiem ziemi w określonym miejscu. Przewidziano maksymalny czas ułożenia – 5 minut, jeśli zawodnik nie ukończy wieżyczki w tym czasie, zapisuje się liczbę ułożonych klocków. 

Przed rozpoczęciem konkurencji zawodnik ma 2 minuty na zapoznanie się z ustawieniami maszyny przez wykonywanie próbnych ruchów żurawiem

Poniżej przedstawiono rozmieszczenie i układ stanowisk podczas eliminacji.

stanowiska eliminacje.png

 

DSC05830.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurencje finałowe

Finał polega na wyścigu wzdłuż specjalnego toru przeszkód. Zawodnicy wykonują kolejno poszczególne zadania na trasie toru. Opis zadań:

  1. Załadowanie 5 kłód z lewej i 5 z prawej strony maszyny. Kłody muszą być ładowane pojedynczo, kolejność ładowania dowolna. Po załadowaniu zawodnik podjeżdża do następnego zadania.
  2. Wyciągnięcie 3 kłód z bramek. Kłoda długości ok. 5 m jest umieszczona w bramce o wymiarach ok. 0,5 x 0,5 m, ustawionej w połowie długości kłody. Sztukę należy wyjąć nie niszcząc przy tym bramki. W przypadku zniszczenia bramki należy załadować kłodę oraz dodatkowe 2 kłody ułożone na legarach przy końcu tego fragmentu toru. Odbywa się to po zakończeniu tego zadania (tzn. po wyciągnięciu wszystkich trzech kłód). Dopiero po ewentualnym załadowaniu dodatkowych sztuk można przejechać do następnego stanowiska (wieżyczki).
  3. Ułożenie wieżyczki według reguł opisanych dla eliminacji.Wieżyczka musi stać stabilnie do momentu powrotu chwytaka do skrzyni ładownej. Dopiero po zaliczeniu przez sędziego pomocniczego można przejść do następnej konkurencji.
  4. Finał polega na załadunku 5 kłód z lewej (lub prawej strony maszyny – zależnie od toru) i chwyceniu ostatniej, oznaczonej sztuki (bez ładowania jej!). Zawodnik, który pierwszy chwyci zaznaczoną kłodę wygrywa, kończy się dla niego pomiar czasu.

Przed rozpoczęciem konkurencji zawodnik rozładowuje kłody załadowane przez poprzednika, układa je na legarach w odpowiedni dla siebie sposób. W tym czasie ma możliwość zapoznania się z maszyną.