Katedra Użytkowania Lasu

ul. Wojska Polskiego 71 A, 60 - 625 Poznań
tel/fax. +48 61 848 77 54
kul@up.poznan.pl

Zagadnienia dotyczące realizowanych prac dyplomowych:

1. Badania struktury i właściwości drewna i kory, krajowych i zagranicznych gatunków drzew, w odniesieniu do warunków wzrostu i rozwoju drzew oraz faz rozwojowych.
  2. Analiza fizycznych i identyfikacja biomechanicznych ograniczeń wzrostu drzew.
  3. Stabilność drzew i drzewostanów, w szczególności narażonych na silne oddziaływanie wiatru i śniegu.
  4. Wpływ warunków, czasu i sposobu magazynowania na parametry użytkowe drewna okrągłego przeznaczonego do przerobu przemysłowego lub na cele energetyczne.
  5. Rozwój pierwotnych wad drewna i procesy deprecjacji surowca na pniu.
  6. Bezpieczeństwo i ochrona pracy przy pozyskaniu drewna pilarką.
  7.  Procesy starzenia się drzew leśnych na podstawie zmienności cech i właściwości tkanki drzewnej.
  8. Zmienność ekotypowa sosny na podstawie architektury morfologicznej drzew oraz cech i właściwości tkanki drzewnej.
  9. Wpływ wad drewna na kształtowanie się jakości surowca drzewnego.
  10. Cechy i właściwości tkanki drzewnej drzew na tle różnych grup warunków kształtujących wzrost i rozwój drzew i drzewostanów.
  11. Wpływ gruntów porolnych na kształtowanie się cech i właściwości tkanki drzewnej.
  12. Leśne gospodarstwa węglowe.
  13. Architektura morfologiczna drzew na tle różnych grup warunków kształtujących wzrost i rozwój drzew i drzewostanów.
  14. Jakość i wartość surowca drzewnego na tle różnych grup warunków kształtujących wzrost i rozwój drzew i drzewostanów.
  15. Pomiary zbieżystości grubości kory i  gatunków lasotwórczych w celu weryfikacji dotychczasowych wartości tabelarycznych wykorzystywanych do naliczania miąższości drewna okrągłego.
  16. Określenie akceptowalnych czynników wpływających na środowisko podczas zmechanizowanego pozyskiwania i zrywki drewna gatunków iglastych i liściastych.
  17. Analiza wypadkowości i częstości występowania chorób zawodowych w leśnictwie.
  18. Analiza dostosowania ergonomicznego stanowisk pracy w leśnictwie (np.e-kancelaria leśniczego).
  19. Analiza dolegliwości mięśniowo-szkieletowych w leśnictwie.
  20. Wpływ użytkowania lasu na aktywność nietoperzy.
  21. Właściwości fizyko-mechaniczne drewna różnych proweniencji.
  22. Analiza techniczno - ekonomiczna zakładów usług leśnych.
  23. Zabiegi arborystyczne wykonywane na terenie lasów państwowych.
  24. Zmiany wilgotności drewna w zależności od sposobu składowania.
  25. Uszkodzenia drewna wywołane spałowaniem przez jeleniowate.
  26. Dziedzictwo historyczne i kulturowe na terenie lasów państwowych.
  27. Elektroniczny pomiar surowca drzewnego.