Gospodarowanie drewnem przeznaczonym do przerobu przemysłowego i na cele energetyczne.
Bezpieczeństwo i ochrona pracy przy pozyskaniu drewna pilarką.
Tematyka prac dyplomowych
Badania struktury i właściwości drewna i kory, krajowych i zagranicznych gatunków drzew, w odniesieniu do warunków wzrostu i rozwoju drzew oraz faz rozwojowych.
Analiza fizycznych i identyfikacja biomechanicznych ograniczeń wzrostu drzew.
Stabilność drzew i drzewostanów, w szczególności narażonych na silne oddziaływanie wiatru i śniegu.
Wpływ warunków, czasu i sposobu magazynowania na parametry użytkowe drewna okrągłego przeznaczonego do przerobu przemysłowego lub na cele energetyczne.
Rozwój pierwotnych wad drewna i procesy deprecjacji surowca na pniu.
Deprecjacja drewna magazynowanego.
Bezpieczeństwo i ochrona pracy przy pozyskaniu drewna pilarką.
Przebieg pracy naukowej
2015: dr hab. nauk leśnych, UP w Poznaniu
2006: dr nauk leśnych, AR Poznań,Wydział Leśny
2002: mgr inż. leśnictwa, AR Poznań,Wydział Leśny
Projekty badawcze
2014 - 2017; Analiza obciążenia pracą i narażenia na czynniki szkodliwe i uciążliwe na stanowiskach pracy leśniczego i podleśniczego; Praca nr 32/2014 zlecona przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Warszawie; wykonawca.
2011 - 2014; Wpływ obciążenia drzew przez wiatr na zróżnicowanie wybranych parametrów technicznych drewna sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.). Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki; kierownik.
2011; Wykonawca: Biomechanika i cechy biometryczne drzewa w modelowaniu i prognozowaniu uszkodzeń sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) powstałych wskutek działania silnych wiatrów. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; wykonawca.
2007 - 2012; Promieniowa i osiowa niejednorodność drewna wybranych gatunków lasotwórczych i jej wpływ na możliwość wykorzystania surowca drzewnego – 169/L/14/W. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach badań własnych; kierownik.
2010; Analiza zawartości węgla w drewnie sosny zwyczajnej oraz w wybranych elementach siedliska boru świeżego; 1/214/WI/10; wykonawca.
2005 - 2006; Niejednorodność cykliczna drewna sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) na tle zajmowanego stanowiska biosocjalnego w drzewostanie; 2P06L05829.
2004 - 2005; Niejednorodność cykliczna drewna świerka pospolitego Picea abies (L.) Karst. z drzewostanów przedrębnych a jego właściwości techniczne; 3P06L00623.