Dr hab. Mariusz Bembenek

ul. Wojska Polskiego 71 A, pok. 110

tel.:

Zainteresowania naukowe
  • optymalizacja procesów technologicznych pozyskiwania drewna w drzewostanach nizinnych
  • wpływ zmechanizowanych procesów pozyskiwania drewna na jakość drzew i gleby w pozostającym drzewostanie
  • optymalizacja rozkroju pnia w zmechanizowanym pozyskiwaniu drewna
  • weryfikacja zbieżystości i udziału kory do obliczania miąższości drewna kłodowanego i stosowego
  • elektorniczny pomiar drewna

Przebieg pracy naukowej

• 2004: dr nauk leśnych, AR Poznań, Wydział Leśny.
  • 2000: mgr inż. leśnictwa, AR Poznań, Wydział Leśny

Projekty badawcze

• 2017-2019; główny wykonawca: Opracowanie systemu elektronicznego pomiaru drewna (Elektro). Praca rozwojowa finansowana przez DGLP.
  • 2013-2017; główny wykonawca: Innovative management and multifunctional utilization of traditional coppice forests - an answer to future ecological, economic and social challenges in the European forestry sector (EuroCoppice). FPS COST Action FP1301, Fiansowanie: EU RTD Framework Programme.
  • 2013-2016; główny wykonawca: Możliwości zastosowania harwesterów do pozyskiwania drewna gatunków liściastych. Projekt finansowany przez DGLP.
  • 2013-2014; kierownik projektu: Wydajność maszyn wielooperacyjnych w przedrębnych drzewostanach sosnowych w zależności od intensywności zabiegu. Projekt finansowany przez RDLP w Szczecinie
  • 2011-2013; główny wykonawca: Opracowanie transgranicznego systemu wspomagania procesów decyzyjnych dla zdalnej i modelowej oceny biomasy drzewnej w lasach obszaru wsparcia POMERANIA. Finansowanie: Program Operacyjny, Cel 3: Europejska Współpraca Terytorialna – Współpraca Transgraniczna, Krajów Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia – Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013 - INT-09-0039.
  • 2005-2012; kierownik projektu: Modelowanie optymalnych procesów technologicznych pozyskiwania drewna w drzewostanach nizinnych – 137-L-14-W. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach badań własnych.
  • 2006-2007; wykonawca: Development of an ecologically compatible, highly productive method of timber harvesting for Central European Forestry – 197/6.PR UE/2006/7. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • 2005-2007; wykonawca: Development of ecologically compatible, highly productive method of timber harvesting for Central European forestry – ForstINNO (opracowanie ekologicznej i wydajnej metody pozyskiwania drewna dla leśnictwa środkowo-europejskiego) – COOP-CT-2005-512681. Projekt finansowany przez Komisję Europejską.
  • 2005; główny wykonawca: Potentiale osteuropäischer Standorte für die Generierung von Synthetischem Gas (SNG) aus Holz. Energieholz zur Gasgewinnung in Polen. (potencjalne obszary do produkcji gazu generowanego z drewna na terenie Europy Wschodniej; drewno energetyczne do wytwarzania gazu w Polsce) Projekt finansowany przez Technische Universität Dresden
  • 2000-2001; główny wykonawca:Forstpolitische Folgeabschätzung einer EU-Erweiterung für die Grenzregion zwischen Sachsen, Tschechien und Polen (oszacowanie skutków rozszeszenia Unii Europejskiej w zakresie polityki leśnej w przygranicznym regionie Saksoni Czech i Polski). Projekt finansowany przez Herbert-Quandt-Förderprogramm
  • 1998-2000; wykonawca: Badania zmierzające do opracowania optymalnych technologii pozyskiwania drewna w cięciach przedrębnych drzewostanów iglastych Projekt Badawczy Zamawiany Nr 24/98 finansowany przez DGLP.

Scholar Google