Cel konferencji
Celem konferencji będzie stworzenie forum do prezentacji aktualnych badań oraz wymiany osiągnięć naukowych dotyczących problemów ochrony, kształtowania i inżynierii środowiska. W trakcie konferencji zorganizowane będą sesje tematyczne, podczas których uczestnicy zaprezentują współczesne problemy ochrony, kształtowania i inżynierii środowiska w zakresie:
- Uwarunkowań meteorologicznych i hydrologicznych kształtowania zasobów wodnych w świetle zmian klimatycznych i środowiskowych zachodzących w kraju,
- Przyrodniczo-technicznych i gospodarczych uwarunkowań kształtowania i ochrony zasobów wodnych,
- Roli małej retencji w gospodarowaniu wodą na terenach wiejskich,
- Wpływu zagospodarowania zlewni, na stan ilościowy i jakościowy zasobów wodnych,
- Współczesnych technologii pozyskiwania danych przestrzennych na potrzeby kształtowania i ochrony środowiska,
- Planowania i zagospodarowania przestrzennego obszarów wiejskich,
- Proekologicznych aspektów melioracji wodnych, w tym technologii i organizacji robót wodnomelioracyjnych w kontekście stanu i jakości środowiska,
- Modelowania procesów środowiskowych.
- Diagnostyki i naprawy obiektów inżynierskich stosowanych w ochronie środowiska.
Wymienione zagadnienia wpisują się w strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG. Program konferencji obejmuje trzy obszary problemowe, wynikające bezpośrednio z Krajowego Programu Badań, które są zgodne z priorytetowymi kierunkami badań prowadzonych aktualnie w Unii Europejskiej i na świecie.
Członkowie Prezydium Komitetu Melioracji i Inżynierii Środowiska Rolniczego PAN oraz pracownicy Instytutu Melioracji, Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będą sprawowali opiekę merytoryczną nad przygotowaniem konferencji głównie, jako Członkowie Komitetu Naukowego. Będą recenzentami publikacji nadesłanych przez uczestników, które zostaną opublikowane w czasopismach Journal of Ecological Engineering i Inżynieria ekologiczna. Przewiduje się powołanie członków Komitetu na przewodniczących wybranych sesji tematycznych.
Konferencja ma stworzyć środowisku naukowemu i zatrudnionym w administracji możliwość nawiązania współpracy w zakresie przygotowania wspólnych wniosków o finansowanie projektów w ramach Programu BIOSTRATEG. Członkowie Komitetu będą pełnili funkcję moderatorów dyskusji związanej z przygotowaniem koncepcji projektu w ramach Programu BIOSTRATEG. Powyższe działania pozwolą na wskazanie nowych innowacyjnych rozwiązań istniejących problemów z zakresu ochrony, kształtowania i inżynierii środowiska. Przyczyni się to do wzrostu międzynarodowej pozycji Polski w badaniach naukowych i pracach rozwojowych w tej dziedzinie oraz pozwoli na transfer do otoczenia społeczno-gospodarczego innowacyjnych rozwiązań.