Copyright 2024 - Katedra Hodowli Zwierząt i Oceny Surowców

Adres alternatywny: Kolegium Gawęckiego, ul. Wołyńska 33, 60-637 Poznań
Telefon:

Dydaktyka

Wykłady z przedmiotów: „Hodowla i użytkowanie owiec i kóz (zootechnika), „Towaroznawstwo surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego”,  „Przetwórstwo produktów pochodzenia zwierzęcego”, „Obrót produktami pochodzenia zwierzęcego”, „Kynologia” (hodowla zwierząt), „Doradztwo zootechniczne”, „Obrót produktów pochodzenia zwierzęcego i przetwórstwo (agroturystyka); „Bioróżnorodność zwierząt hodowlanych”, „Zwierzęta hodowlane” (biologia). Wykłady: „Działalność Rolnicza w Warunkach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej” (studia podyplomowe); International Animal Production – Uniwersytet w Halle, Niemcy (semestr letni 2001). Liczba wypromowanych magistrów: 31.

Badania

Główne kierunki badawcze: wytwarzanie i doskonalenie genetyczne nowych ras owiec i kóz; intensyfikowanie rozpłodowego użytkowania małych przeżuwaczy – badanie stopnia aktywności płciowej; wpływ czynników genetycznych i środowiskowych na cechy tuczne, rzeźne i jakość mięsa zwierząt gospodarskich; mleczne użytkowanie bydła, owiec, kóz i klaczy, w tym przetwórstwo siary i mleka; wpływ dodatków paszowych na skład mięsa i mleka zwierząt gospodarskich oraz jego przetworów; morfologia wymienia i strzyka przeżuwaczy z zastosowaniem ultrasonografii; wytwarzanie eksperymentalnych produktów z siary i mleka klaczy; behawior owiec i kóz.

Współpraca z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi (w tym staże naukowe): Instytut Zootechniki PIB w Krakowie, jednostki pokrewne polskich uczelni zajmujące się hodowlą i użytkowaniem małych przeżuwaczy w Warszawie i Lublinie; Uniwersytet Rostock (Niemcy); Instytut Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej, Uniwersytet w Debreczynie (Węgry); Uniwersytet w Lipsku (Niemcy); stypendium naukowo-badawcze DAAD w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt, Uniwersytet w Gießen (Niemcy); Niemiecka Wymiana Akademicka (DAAD) Instytut Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej, Uniwersytet w Halle (Niemcy); INRA Clermont-Ferrand.  UPRA Races Ovines des Massifs Central, Centre d’Insemination Artificielle, Station de Controle Individuel, Clermont-Ferrand-Lempdes, (Francja).

Promotor 2 prac doktorskich, 2 recenzje prac i dorobku habilitacyjnego.

Publikacje

Autor 1 książki naukowej, 82 oryginalnych prac twórczych (w tym: 36 z IF), 4 artykułów naukowych, 56 prac i streszczeń konferencyjnych, 54 artykułów popularno-naukowych i popularnych. Współudział w wytworzeniu 2 ras i 6 linii syntetycznych owiec.

Najważniejsze  publikacje:

1. Wójtowski J. 1999. Wytworzenie syntetycznej plennomięsnej linii owiec. Roczniki AR w Poznaniu. Rozprawy naukowe (habilitacyjne). Zeszyt 299.
  2. Wójtowski J., Danków R., Skrzypek R., Fahr R-D. 2003. The fatty acid profile in kefirs from sheep, goat and cow milk. Milchwissenschaft – Milk Science International 58: 633-636.
  3. Górecki M.T., Wójtowski J. 2004. Stability of milking order in goat over a long period. Arch. Tierz. 47: 203-208.
  4. Wójtowski J., Ślósarz P., Junkuszew A., Milerski M., Szymanowska A., Szymanowski M. 2006.  Application of ultrasound technique for cistern size measurement in dairy goats. Arch. Tierz. 49: 382-388.
  5. Cais-Sokolońska D., Pikul J., Wójtowski J.,  Danków R. 2006. The effect of structure forming starch additives on the physico-chemical and sensory properties of yoghurts. Milchwissenschaft - Milk Science International 61: 173-176.
  6.  Kaulfuss K-H., Giucci E., Süss R., Wójtowski J. 2006. An ultrasonographic method to study reproductive seasonality in ewes isolated from rams. Reproduction in Domestic Animals 41: 416 - 422.
  7. Pikul J., Wójtowski J. 2008. Fat and cholesterol content and fatty acid composition of mares’ colostrums and milk during five lactation months. Livest. Sci. 113: 285-290.
  8. Pikul, J. Wójtowski J., Danków R., Kuczyńska B. Łojek J. 2008. Fat content and fatty acids profile of colostrum and milk of primitive Konik horses (Equus caballus gmelini Ant.) during six months of lactation. Journal of Dairy Research 75: 302-309.
  9. Barczak E., Wolc A., Wójtowski J., Ślósarz P., Szwaczkowski T. 2009. Inbreeding and inbreeding depression on body weight in sheep. J. Anim. Feed Sci. 18, 42-50.
  10. Cais-Sokolińska J., Pikul J., Wójtowski J. 2010. Use of Bioluminescence in the Assessment of the Degree of Cleanliness of Milk Tanks in Goat Milk Processing Plants”. Arch. Lebensmittelhygiene 61: 75-79.

Źródło: Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt. Dzieje akademickich studiów w Poznaniu 1951-2011. Redaktor: T. Szwaczkowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (2011), ISBN 978-83-7160-632-8.