2012 - ROLA LASÓW I LEŚNICTWA W GOSPODARCE NARODOWEJ

   W dniach 5-7 grudnia 2012 roku, odbyła się w Kołobrzegu konferencja naukowa pt. Rola lasów i leśnictwa w gospodarce narodowej. Jej organizatorem była Katedra Ekonomiki Leśnictwa UP w Poznaniu, przy owocnym współudziale Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Środowiska oraz Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  Konferencja naukowa poświęcona odbyła się z jednej strony aby uczcić 90. urodziny Profesora dr. hab. Mieczysława Podgórskiego. Ponadto konferencja ma oddać cześć zasługom prof. dr hab. Mieczysława Podgórskiego, mentora ekonomistów leśnych, który w marcu ubiegłego roku obchodził swoje 90. urodziny. Konferencja poświęcona była roli lasów i leśnictwa wielofunkcyjnego w zrównoważonym rozwoju kraju. W ostatnich latach, szczególnie po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, wystąpiły dynamiczne zmiany w postrzeganiu lasów i leśnictwa przez społeczeństwo. Wzrost znaczenia pozagospodarczych funkcji lasu powoduje zmiany w organizacji i zarządzaniu leśnictwem. Zmienia się rola i znaczenie lasów w gospodarce i społeczeństwie. Przeobrażenia dotyczą całego kompleksu leśno-drzewnego i społecznego, tj. Lasów Państwowych, właścicieli lasów, wykonawców robót leśnych, przetwórstwa drzewnego i oczekiwań społecznych. 

   Drugi dzień Konferencji poświęcony był prezentacji sesji referatów o tematyce znaczenia lasów dla gospodarki narodowej, które dzięki realizacji swojej wielofunkcyjności może i wpływa na wiele sektorów życia społecznego i gospodarczego. Spotkanie podzielone zostało na kilka grup tematycznych. W przerwach pomiędzy wystąpieniami mogliśmy spotkać się z innymi uczestnikami Konferencji, dzielić się wrażeniami i doświadczeniami w zakresie leśnictwa i drzewnictwa, a także wieloma innymi zagadnieniami.

   Wśród prelegentów znaleźli się znamienici goście. Dyrektor Marcin Polak w referacie pt. Wkład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w rozwój gospodarczy kraju uwypuklił, jakie wartości wnoszą lasy do budżetów państwa, gmin, czy bezpośrednio społeczeństwu. Profesor Stanisław Zając, z zaprzyjaźnionego IBL, przedstawił ocenę wpływu leśnictwa na ekonomiczno-społeczny rozwój innych sektorów gospodarki, w tym także sektora gospodarstw domowych, w ujęciu lokalnym i ponadlokalnym – prezentacja pt. Badania wpływu gospodarki leśnej na ekonomiczno-społeczny rozwój  kraju – cele, metody, wyniki. Prezes SPEXIMU Pan Sławomir Sopek zaprezentował referat o roli Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w stymulowaniu i wspomaganiu rozwoju nowych produktów z drewna na przykładzie kilku produktów z grupy Engineered Wood, a także o zastosowaniu tych produktów w przemyśle budowlanym.

   Kolejnym zaproszonym gościem był Profesor IBL Janusz Kocel, który podzielił się z zebranymi szeroką wiedzą na temat Roli sektora usług leśnych w otoczeniu społeczno-ekonomicznym Lasów Państwowych. Bardzo aktualne i związane z przyszłością lasów zagadnienie omówił Pan Krzysztof Adamowicz w referacie o Ocenie i perspektywach zmian gospodarki leśnej w handlu drewnem w Polsce. Przedstawiciel Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Pan Marcin Piszczek podzielił się wiedzą i doświadczeniem na temat Lasu jako wytwórcy drewna – ważnego surowca dla rozwoju gospodarki narodowej. Zaproszony gość z Politechniki Świętokrzyskiej Pani Lubow Andruszko, przedstawiając referat o Ocenie efektywności jednostki gospodarczej z wykorzystaniem absolutnych i względnych wskaźników wartości dodanej na przykładzie Nadleśnictwa Kielce RDLP w Radomiu, wskazała na specyficzne uwarunkowania oceny jednostek zarządzającymi lasami.

   W dalszej kolejności wystąpił prelegent z IBL Pan Piotr Gołos, który szeroko i bardzo ciekawie omówił zagadnienia związane z Społecznymi, ekonomicznymi oraz przyrodniczymi uwarunkowaniami realizacji publicznych funkcji lasu. Następnie Dyrektor RDLP w Szczecinie Leszek Ankudo przedstawił w referacie Ekonomiczne aspekty pozaprodukcyjnych funkcji lasów realizowane na terenie RDLP Szczecin, w jaki sposób rosnąca presja społeczna na dominację funkcji ochronnych i społecznych nad gospodarczymi wywiera wpływ na generowanie kosztów ich realizacji. Na zakończenie wystąpili przedstawiciele UP w Poznaniu a zarazem organizatorzy konferencji, Pani Anna Ankudo-Jankowska i Pan Jakub Glura w prezentacji, dotyczącej wykorzystania płodów runa leśnego przez społeczeństwo i podmioty gospodarcze, a zatytułowanej Znaczenie produktów ubocznego użytkowania lasu dla gospodarki narodowej.

Po zakończonej sesji referatowej odbyła się krótka przerwa, po której nastąpiło spotkanie towarzyskie w trakcie kolacji. Był to czas, w trakcie którego można

   Następnego dnia, po krótkim pożegnaniu lub dłuższym porannym odpoczynku, przyszedł czas na podróż powrotną, aby w swoich miejscach pracy podzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem pozostałych uczestników Konferencji. Mamy nadzieję, że organizowana konferencja stała się polem wymiany poglądów osób działających w sektorze leśnym, integrującym teorię z praktyką oraz możliwości z oczekiwaniami, a szeroka dyskusja zadowoliła wszystkich uczestników.

Organizatorzy Konferencji