Konkurencje

W ramach 'biegów finałowych' zawodnicy wezmą udział w torze przeszkód, składającym się czterech następujących konkurencji:

parkur.jpg

Parkur

Operator musi załadować 5 wałków z lewej i 5 z prawej strony forwardera do jego przestrzeni ładownej. Wałki muszą być ładowane pojedynczo, ale kolejność ładowania może być dowolna. Po załadowaniu całości zawodnik podjeżdża do stanowiska z drugim zadaniem.

 

 

 

bramka.jpgBramka

Zadaniem operatora jest wyciągnięcie 3 kłód o długościach ok. 5 m z bramek o wymiarach 0,5 x 0,5 m, ustawionych w połowie długości kłody. Warunkiem poprawnego wykonania zadania jest niepotrącenie bramki. Za każdą zniszczoną bramkę zawodnik musi załadować dwie dodatkowe kłody ułożone na legarach przy końcu tego fragmentu toru. Odbywa się to po zakończeniu tego zadania (tzn. po wyciągnięciu wszystkich trzech kłód). W przeciwnym razie zawodnik  nie może rozpocząć kolejnej konkurencji - wieżyczki.

 

 

wiezyczka.jpgWieżyczka

Zawodnik ma za zadanie ułożyć wieżyczkę z 4 klocków o średnicy od 50 do 25 cm i długości 40 cm. Kolejność układania jest dowolna - sugeruje się jednak zacząć od najgrubszego klocka. Klocki przed rozpoczęciem zadania są ułożone w pozycji pionowej. Jeśli operator przewróci klocek, konieczne jest podniesienie go z pozycji leżącej za pomocą chwytaka. Wieżyczka musi stać stabilnie do momentu powrotu chwytaka do skrzyni ładownej. Dopiero po zaliczeniu przez sędziego pomocniczego można przejechać na kolejne stanowisko - z konkurencją finałową.

 

 

 

                                Załadunek 

biegi3.jpgOstatnia konkurencja polega na załadunku 5 kłód z lewej lub prawej strony maszyny - w zależności od toru. Aby zaliczyć zadanie należy chwycić ostatnią oznaczoną kłodę, ale nie ładować jej (!), gdyż jest na stałe przymocowana. Operator, który jako pierwszy obejmie kłodę chwytakiem wygrywa pojedynek i kończy się dla niego pomiar czasu.

Zanim operator przystąpi do biegów finałowych musi rozładować drewno załadowane przez poprzedniego zawodnika i ułożyć je w odpowiedni dla siebie sposób, dzięki czemu ma możliwość zapoznania się z maszyną.

Forwardery są udostępniane z ustawieniami fabrycznymi i żadne zmiany parametrów nie są dopuszczalne. Pojedynki będą się odbywały na dwóch identycznie przygotowanych torach przeszkód biegnących równolegle do siebie. Zawodnicy poprzez rzut monetą losują tor, na którym będą startować.

 

 

Najlepszy zawodnik otrzyma tytuł Mistrza Polski Operatorów Forwarderów 2014.

Poniżej przestawiono rozmieszczenie i układ stanowisk w konkurencjach finałowych.

rozmieszczenie_klod_final.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

final_konkurencje.jpg