Projekt badawczy Mikroflora-Dieta-Metabolizm
Mikroflora przewodu pokarmowego wykorzystując substancje dostarczane z pożywieniem wytwarza enzymy, białka, witaminy czy metabolity, które mogą być absorbowane, dzięki czemu wpływają na metabolizm gospodarza w którym te mikroorganizmy bytują. Różne mikroorganizmy zdolne są do wytwarzania różnych substancji, w związku z tym obecność lub brak niektórych gatunków może wiązać się ze zmianą całkowitego potencjału metabolicznego mikroflory, a co za tym idzie może prowadzić do wzrostu bądź spadku ryzyka zachorowania na niektóre choroby.
Nie do końca poznano w jaki sposób ogół zachowań, zwyczajów i nawyków żywieniowych, czyli tzw. wzór żywieniowy wpływa na skład gatunkowy mikroflory jelitowej, a w szczególności na jej całkowity potencjał metaboliczny w odniesieniu do metabolizmu lipidów i metabolizmu folianów, homocysteiny i choliny.
Dlatego głównym celem prowadzonych badań jest ocena wpływu dwóch rodzajów wzorów żywieniowych (zdrowego i niezdrowego) na skład gatunkowy mikroflory jelitowej i jej oddziaływanie na metabolizm człowieka, w tym na stężenie wybranych parametrów biochemicznych krwi (m.in. cholesterolu, homocysteiny) a także na masę i skład ciała.
Kogo poszukujemy?
kobiet i mężczyzn w wieku 31-50 lat, niestosujących antybiotykoterapii od przynajmniej 6 miesięcy, którzy:
• spożywają codziennie 5 porcji warzyw i owoców oraz preferują produkty pełnoziarniste i o niskiej zawartości tłuszczu (chude mięso, wędliny, nabiał)
bądź
• preferują białe pieczywo, spożywają parę razy w tygodniu produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, soli i cukru, np. żywność typu fast-food, pełnotłuste sery, napoje, ciasta, chipsy
Co będziemy badać?
W projekcie analizowane będą m.in.:
• sposób żywienia (ilość spożywanych mikro- i makroskładników)
• parametry antropometryczne, w tym skład ciała
• różne parametry biochemiczne (m.in. stężenie homocysteiny w osoczu krwi, profil lipidowy) analiza potencjału metabolicznego mikroflory jelitowej (m.in. zdolność do wytwarzania kwasu foliowego)
• skład gatunkowy mikroflory jelitowej
Udział w projekcie jest dobrowolny, a zebrane dane mają charakter całkowicie poufny i posłużą wyłącznie do celów naukowych.
Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie krótkiego kwestionariusza ankiety online, który posłuży do wstępnej kwalifikacji do udziału w badaniach. Znajduje się on pod tym linkiem:
Po wypełnieniu kwestionariusza skontaktujmy się z Państwem i poinformujmy o jego wynikach oraz w przypadku zakwalifikowania do badań umówimy Państwa na pierwsze spotkanie.
Jeśli masz pytania lub chcesz wziąć udział w projekcie skontaktuj się z nami:
Anna Malinowska
mml@up.poznan.pl
510 084 082
Więcej informacji znajdziesz na:
Pobierz ulotkę
freefoodphotos.com