Fat Taste Project

Spożywanie określonych produktów, a zdrugiej strony, całokształt sposobu żywienia wpływa na funkcjonowanie organizmu i kształtuje ogólny stan zdrowia. Udowodniono, że na wybór pokarmu kluczowy wpływ może mieć odczuwanie smaku.

Od niedawna zaczęto używać pojęcia „smak tłusty”, dla podkreślenia, że wrażenia zawiązane z zawartością tłuszczu w pokarmie dotyczą m.in. funkcjonowania odpowiednich receptorów, znajdujących się w jamie ustnej. Wrażliwość na zawartość tłuszczu w żywności i częstość spożycia produktów wysokotłuszczowych są cechami, które w populacji wykazują istotną zmienność.

Nie jest jeszcze do końca wyjaśnione jakie mechanizmy odpowiadają za różnice w zdolności do wyczuwania kwasów tłuszczowych w jamie ustnej. Nie do końca też wiadomo czy ta wrażliwość sensoryczna wpływa np. na częstość spożywania produktów wysokotłuszczowych (niektóre przykłady takich produktów poniżej), a przez to na masę ciała. Te aspekty będą analizowane w projekcie.


Kogo poszukujemy?

Poszukujemy osób w wieku 20-40 lat, kobiet i mężczyzn, z nadwagą lub otyłością oraz o prawidłowej masie ciała, niepalących i niestosujących diet odchudzających.


Co będziemy badać?

W projekcie analizowane będą m.in.:

sposób żywienia (ilość spożywanych mikro- i makroskładników)

częstość spożywania produktów wysokotłuszczowych

parametry antropometryczne, w tym skład ciała

wrażliwość sensoryczna na zawartość tłuszczów w pokarmie

różne parametry biochemiczne

geny, których działanie związane jest z pobieraniem pokarmu, wrażliwością smakową i masą ciała


Udział w projekcie jest dobrowolny, a zebrane dane mają charakter całkowicie poufny i posłużą wyłącznie do celów naukowych.


Jeśli masz pytania lub chcesz wziąć udział w projekcie skontaktuj się z nami:

mml@up.poznan.pl

510 084 082

https://www.facebook.com/FatTasteProject/


Formularz zgłoszeniowy

Pobierz jako plik


stat4u