Vsmart Extensions
Historia wsi Brody
PDF

            Brody to miejscowość o długiej historii. Parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Apa w Brodach liczy sobie już ponad 900 lat. W dawnych czasach, w początkach państwa polskiego prowadził tędy szlak handlowy ze Wschodu na Zachód. W Brodach znajdowało się przejście przez bagna i obszary podmokłe, stad wzięła się nazwa: Brody, czyli bród prowadzący przez mokradła. Wbrew pierwszemu skojarzeniu nazwa nie pochodzi od słowa „broda” dlatego nazwę „Brody” odmienia się tak, że mówimy „jadę do Brodów”, a nie „do Bród”.

            W XIII wieku istniała w Brodach kasztelania. Po grodzie kasztelańskim zostały do dziś ślady w postaci owalnego grodziska pierścieniowatego o wym. 15×30 m. ukryte w kępie krzewów 300 m. od miejsc, w którym droga Bródki-Marszewo przecina małą rzeczkę Mogielnicę.

            Brody należały do Leszczyców, Łodzów (używających nazwiska „Brodzki”) i od poł. XVIII w. do rodziny Sczanieckich. Po Sczanieckich właścicielem Brodów stała się niemiecko-polska rodzina von Pflugów, którzy byli tu do końca II wojny światowej.