Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Naturalnie występuje w północno-wschodnich Chinach. Jak wiele innych gatunków roślin obcego pochodzenia został wprowadzony do Polski w efekcie celowej działalności człowieka. Ze względu na walory dekoracyjne sadzony był w ogrodach i parkach. Dawniej, nazywany był „niebodrzewem” od chińskiego yaolan tian co znaczy - „kołyska niebios”. Rośnie bardzo szybko, w dobrych miejscach roczne przyrosty mogą osiągać lub przekraczać 2 m, a liście młodych okazów mogą mieć nawet 1m długości.
Wytwarza bardzo dużą liczbę siewek, daje odrosty korzeniowe i jest bardzo ekspansywny. To bardzo szybko rosnące drzewo, zagłusza inne rośliny rosnące w pobliżu, a nawet produkuje specjalne toksyny uniemożliwiające ich rozwój. Obecnie na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. sprzedaż bożodrzewu jest zakazana. Rozporządzenieto określa które gatunki obce, w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego, mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym.