Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Picea abies (L.) H.Karst. — świerk pospolity (ang. Norway spruce)
Rodzina: Pinaceae — sosnowate
Duże drzewo dorastające do 40-50 m wysokości. Korona zmienna, od form wąskokolumnowych do szerokostożkowych. Pień prosty, korowina brązowa lub brązowoczerwonawa, płytko i nieregularnie spękana, łuszcząca się. Igły zimozielone, 1-2 cm długości, ciemnozielone, na przekroju poprzecznym kwadratowe lub romboidalne, osadzone na krótkich trzoneczkach. Kwiaty jednopienne. Kwiatostany w czasie kwitnienia wyprostowane – męskie w kątach igieł, żeńskie szczytowo. Szyszki duże, długości 10-20 cm (należą do największych wśród świerków), wydłużone, zwisające o bardzo zmiennym kształcie łusek nasiennych. Jesienią dojrzewają i opadają.
Występowanie. Góry środkowej i południowo-wschodniej Europy, niziny nadbałtyckie i Skandynawia. W Alpach do 2400 m n.p.m. Na terenie Polski przebiega północnowschodnia granica zasięgu. Optimum występowania świerk znajduje w górach oraz w północno-wschodniej części kraju. Jest ważnym drzewem budującym lite drzewostany świerczyn górskich i nizinnych oraz wchodzącym w skład wielu innych zbiorowisk. Wysokogórskie bory świerkowe osiągają górną granicę lasu (najwyżej w Tatrach do 1650 m n.p.m.). Gatunek bardzo zmienny (ponad 140 odmian uprawnych).
Świerk wyróżnia się bujnym wzrostem, majestatyczną postacią, żywotnymi siłami. W Pieninach i na Podhalu do dziś istnieje zwyczaj sadzenia smreków – "dobrych drzew" w pobliżu domu. To pozostałość dawnych wierzeń, że drzewa te chronią ludzi i bydło przed złośliwościami demonów.Świerk jest podstawowym drzewem używanym na „bożonarodzeniowe choinki”. Drewno świerka jest lekkie, miękkie, o niewysokich właściwościach mechanicznych, używane jest przede wszystkim do wyrobu celulozy. Wykorzystywane jest również jako drewno rezonansowe oraz budowlane m.in. na maszty i słupy.