Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Acer platanoides L. — klon pospolity (ang. Norway maple)
Rodzina: Aceraceae — klonowate
Duże drzewo dorastające do wysokości 25-30 m. Korona gęsta, regularna, szerokoeliptyczna lub kulista. Pień prosty z ciemnoszarą, płytko bruzdowaną korowiną. Pędy brązowe. Pąki przylegające, czerwonobrązowe. Liście naprzeciwległe, długości do 15(-18) cm, 5-7-klapowe. Klapy z ostrymi wierzchołkami, zatoki między klapami zaokrąglone. W ogonku liściowym występują przewody mleczne. Jesienią liście przebarwiają się na żółto, czasami na pomarańczowo. Kwiaty drobne, żółtozielone, zebrane w baldachogrona, miododajne, rozwijają się w końcu kwietnia. Owoce – skrzydlaki (jednostronnie oskrzydlone, płaskie orzeszki), o skrzydełkach szerokich, rozwartych pod kątem 120°.
Występowanie. Europa, Kaukaz, Azja Mniejsza, w górach do 2300 m n.p.m. W Polsce gatunek występujący na całym niżu oraz w górach do 1100 m n.p.m. Drzewo domieszkowe w żyznych lasach liściastych (grądy, buczyny, łęgi), w borach mieszanych oraz w zboczowych lasach klonowo-lipowych.
Ze względu na swoje zdolności adaptacyjne klon pospolity należy do najważniejszych drzew zarówno w krajobrazie wiejskim jak i miejskim. Znane są liczne odmiany i formy ogrodowe stosowane w zieleni miejskiej. Mało wymagający co do gleby, rośnie niemal w każdej, z wyjątkiem suchych i piaszczystych oraz bardzo podmokłych. Dobrze rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Drewno klonu jest twarde, ciężkie, elastyczne, na ogół jednak gorszej jakości niż drewno jaworu. Klon w wierzeniach ludowych stanowił skuteczną ochronę przed czarownicami. Aby trzymać je z dala od stajni i stodół w progi i drzwi wbijano czopy wystrugane z drewna klonowego.