Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
„[...]Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym”. Konstanty Stecki 1928 rok
Specyfiką Ogrodu są kolekcje drzew i krzewów występujące na terenie naszego kraju w stanie naturalnym. Rosną tu wszystkie pospolite drzewa leśne, ale także gatunki występujące naturalnie na stanowiskach położonych z dala od środkowej Wielkopolski, jak np. sosna limba czy jodła pospolita.
Wśród rodzimych roślin drzewiastych zgromadzonych w Ogrodzie ważną grupę stanowią gatunki rodzajów określanych mianem "trudnych" pod względem taksonomicznym, m.in. w kolekcji Ogrodu znajdują się wszystkie rodzime gatunki róż (Rosa) i większość krajowych gatunków wierzb (Salix). Najcenniejszą jest jednak największa w Europie kolekcja jeżyn (Rubus), która w roku 2007 uzyskała status Kolekcji Narodowej. Liczy ona obecnie ok. 100 rodzimych gatunków i lokalnych biotypów jeżyn i jest stale rozbudowywana.
Obok naszych rodzimych gatunków uprawiane są tu rośliny drzewiaste pochodzące z różnych stron świata, głównie z Ameryki Północnej, Azji i południowej Europy. Do osobliwości należy kilka taksonów pochodzących z Ameryki Południowej. Niektóre z nich znalazły zastosowanie w naszym leśnictwie, a inne spotkać można w parkach wiejskich oraz w różnego rodzaju zadrzewieniach. Część z nich to taksony rzadkie, ginące lub mało znane.
Dobór uprawianych tu roślin nie jest przypadkowy, lecz wynika z potrzeb związanych z kształceniem słuchaczy w zakresie drzewoznawstwa na przyrodniczych kierunkach studiów Uniwersytetu Przyrodniczego. Ogółem w Ogrodzie Dendrologicznym zgromadzono około 900 gatunków i odmian drzew, krzewów i krzewinek.
W 2011 r. ukazała się monografia autorstwa Władysława Danielewicza i Tomasza Malińskiego zawierająca szczegółowy opis kolekcji Ogrodu pt. „Drzewa i krzewy Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”, wyróżniona w 2012 r. na XVI Poznańskich Dniach Książki Naukowej.