Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku EDYCJA 4 | Centrum Kształcenia Ustawicznego

Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku EDYCJA 4

Sześćdziesięciu Słuchaczy Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęło 2018 rok wykładem pt.: „Wpływ sposobu odżywiania na długowieczność”.

Seniorzy znajdują się w sali ćwiczeniowej i rozmnażają kwiaty przesadzając odrosty z korzeniami do nowych doniczek.Dwie seniorki znajdujące się w sali ćwiczeniowej pobrały odrosty z rośliny matecznej i przesadzają je do nowych doniczek z ziemią.Seniorka pokazuje efekt swojej pracy, czyli nowo posadzona roślinę w doniczce. Druga seniorka sadzi młodą roślinę do doniczki.Prowadząca zajęcia pokazuje seniorom jak przygotować sadzonki liściowe. Część seniorów już samodzielnie wykonuje zadanie. Wszyscy znajdują się w sali ćwiczeniowej.Prowadząca zajęcia demonstruje jak prawidłowo posadzić sadzonkę liściową do doniczki. Seniorka wykonuje ćwiczenie wraz z prowadzącą, a inne dwie inne seniorki zadają pytanie.
Z sufitu zwisają kokedamy, czyli rośliny - zielistki umieszczone nie w doniczkach, tylko osłonięte mchem i zamocowane na sznurkach. Seniorki uczą się splatać prawidłowo sznurek potrzebny do kokedamy.Prowadzący zajęcia prezentuje jak splatać sznurki potrzebne do zamocowania kokedamy. Seniorzy siedzą w ławka w sali ćwiczeniowej i samodzielnie wiążą sznurek do kokedamy.Grupa seniorów znajduje się w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Słuchają przewodniczki, która opowiada o powstaniu tego ogrodu. W tle widać drzewa w barwach jesieni, czyli zielonym, złotym oraz rudym.Grupa seniorów znajduje się na ścieżce edukacyjnej Ogrodu Dendrologicznego i słucha ciekawostek przedstawianych przez przewodniczkę. Przewodniczka stoi na trawie, a w tle widać drzewa w jesiennych barwach.Grupa seniorów słucha przewodniczki na wycieczce po Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W tle zdjęcia znajdują się wysokie drzewa w zielonym i złotym kolorze.
Uśmiechnięci seniorzy podziwiają drzewa w Ogrodzie Dendrologicznym. Trzy seniorki pozują do zdjęci, w tle znajduje się staw oraz drzewa. Na trawie znajduje się sporo liści, które opadły z drzew.Seniorzy spacerują po Ogrodzie Dendrologicznym UPP, w tle widać tablicę z planem ogrodu.Seniorzy znajdują się na polanie edukacyjnej Ogrodu Dendrologicznego. Niektórzy siedzą na ławkach, inni stoją słuchając przewodniczki. Ławki znajduja się wokół miejsca na ognisko. W tle widać wiaty ze stolikami, ławkami i tablicami edukacyjnymi.Seniorzy stoją stoją przy bardzo dużym jałowcu i spoglądają na drzewa powyżej tego krzewu.
Dwie seniorki oglądają nasiona katalpy w fioletowym strączku (podobnym do strączków fasolki szparagowej, ale większe). W tle inne seniorki słuchają odpowiadającej na ich pytania przewodniczki.Seniorka pozuje do zdjęcia pod dużym krzewem o zielonych i złotych liściach. Blasku dodaje święcące słońce.Grupa około 30 seniorów siedzi przy ławkach sali ćwiczeniowej i słucha prowadzącej wykład o chorobach roślin w ogrodach działkowych. Za prowadzącą wyświetlana jest prezentacja multimedialna dotycząca wykładu.Seniorzy siedzą przy ławkach sali ćwiczeniowej. Prowadząca pokazuje owoce, na których rozwijają się choroby grzybowe.Grupa seniorów siedzi przy ławkach sali ćwiczeniowej. Jedna seniorka zgłasza się, aby zadać prowadzącej pytanie.
Seniorzy siedzą przy ławkach w sali ćwiczeniowej, prowadząca przedstawia informacje dotyczące rozmnażania roślin, w tle na ekranie pokazywana jest prezentacja multimedialna, z sufitu zwisają rośliny w formie kokedamy - wiszącego ogrodu.Seniorki pokazują sobie nawzajem jak posadzić prawidłowo roślinę do doniczki.Prowadząca zajęcia pokazuje seniorom jak rozmnażać rośliny doniczkowe. W tle na ekranie zawieszonym na ścianie widoczna jest prezentacja multimedialna.Dwie uśmiechnięte seniorki rozpoczynają tworzyć kokedamę - wyciągają zielistkę z doniczki.Prowadzący zajęcia trzyma w ręce roślinę w doniczce i opisuje pierwszy etap tworzenia kakdemamy, czyli wyciągnięcie rośliny z doniczki. Seniorzy siedzący przy ławka słuchają wskazówek prowadzącego.
Seniorki obwijają mchem korzenie roślin wraz z ziemią tworząc kokedamę.Seniorzy obwijają mchem korzenie rośliny i ziemię, następnie związują sznurkiem tworząc kokedamę.Seniorzy układają każdy swoją kokeadamę. Obwiązują sznurkiem bryłę korzeniową rośliny z ziemią i osłoniętą mchem.Seniorzy obwiązują sznurkiem bryłę korzeniową rośliny wraz z ziemią i osłoniętą mchem. Seniorzy znajdują się w sali ćwiczeniowej, siedzą przy ławkach.Na bramie wejściowej do ogrodu znajduje się tablica udekorowana od dołu motywami kwiatowymi i napisem Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu Wydział Leśny  OGRÓD DENDROLOGICZNY
W sali ćwiczeniowej znajduje się około 20 seniorów siedzących przy ławkach tyłem do zdjęcia. Prowadząca zajęcia zwrócona twarzą do zdjęcia stoi na środku sali. W tyle widać prezentację multimedialną z tytułem zajęć: "Zioła dla każdego".Siedemnaścioro seniorów i seniorek siedzi przy ławkach w sali ćwiczeniowej i słucha wykładu.Dwie uśmiechnięte seniorki  prezentują swoje prace wykonane na zajęciach, czyli zielnik. Liście ziół nakleiły na białe kartki papieru.Na ławce leży zielnik, nożyczki oraz przybory do pisania. Zielnik zrobiony jest na białej kartce papieru. Naklejone zostały na niej liście ziół oraz podpisane. Mięta, oregano, rozmaryn, melisa, lawenda, bazylia.Na ławce położona jest ulotka Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zielnik wykonany przez seniorkę. Zielnik to biała kartka, na której  zostały  naklejone i podpisane zioła: tymianek, rozmaryn, oregano, mięta, lawenda, bazylia.
Do zdjęcia pozują dwie seniorki oraz dwie prowadzące zajęcia. Wszystkie panie są uśmiechnięte. W ręku trzymają zielnik i zioła. W sali ćwiczeniowej 9 seniorek słucha informacji na temat badania osteoporozy. Prowadząca wyjaśnia zagadnienie. W sali znajdują się duże okna, dzięki czemu jest bardzo jasno.Prowadząca tłumaczy jak wykonuje się densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Seniorki słuchają. Prowadząca pokazuje urządzenie (wyglądem przypominające "łózko" do badań rentgenowskich) do wykonywania badania densytometrycznego.Prowadząca pokazuje seniorkom na ekranie komputera przykładowe wyniki badań densytometrii, czyli gęstości kosci.

Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach imprezy Senioralni.Poznań

11 października 2017 r. wykładem pt.: „Wielki problem w małej skali, czyli choroby roślin w ogrodach działkowych” wygłoszonym  przez dr  hab.  Lidię  Irzykowską  rozpoczęła  się  4  edycja  Przyrodniczego  Uniwersytetu  Trzeciego  Wieku.
37 słuchaczy poznało objawy chorób często spotykanych  na powszechnie uprawianych gatunkach roślin warzywnych, sadowniczych i ozdobnych. Ponadto prowadząca zasygnalizowała strategie ochrony tych roślin. Słuchacze bardzo aktywnie wzięli udział w wykładzie zadając pytania, a przede wszystkim wymieniając się swoimi doświadczeniami.
            Tydzień później odbyła się wycieczka z przewodnikiem do Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przepiękna jesienna pogoda sprzyjała podziwianiu drzew i krzewów. Choć Orkan Ksawery nie oszczędził Ogrodu Dendrologicznego, pracownicy szybko uporali się ze zniszczeniami i Seniorzy dwie godziny spędzili w tym pięknym miejscu. Zachęcamy wszystkich do spacerów.
            Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku przyłączył się do imprezy Senioralni.Poznań, w ramach której zaprosił Seniorów m. in. na warsztaty pt.: "Rośliny doniczkowe - różne gatunki, różne sadzonki". Dr hab. Beata Janowska zaprezentowała metody rozmnażania roślin, a następnie uczestnicy przygotowali sadzonki różnych gatunków roślin doniczkowych zdobiących mieszkania. Dr inż. Piotr Czuchaj poprowadził wykład pt.: "Wiszący ogród" prezentując kokedamę - japońską sztukę tworzenia kul otoczonych mchem, w których rośnie roślina. Każdy uczestnik zapoznał się z nią i wykonał własny wiszący ogród.
            W najbliższych piątek tj. 27 października 2017r. Seniorzy wezmą udział w warsztatach pt.: "Zioła dla każdego". Prowadzący: dr hab. Barbara Frąszczak, inż. Emilia Krystek oraz inż. Kamila Rzechuła przedstawią najważniejsze zioła i ich właściwości. Uczestnicy będą mogli skosztować różnych naparów ziołowych i poznać różne zastosowania ziół. Bardzo dużym zainteresowaniem,  podobnie  jak  wcześniej  wymienione  wydarzenia,  cieszą  się  warsztaty  pt.:  "Dieta  w  walce  z osteoporozą". Prowadzący warsztaty: dr hab. Magdalena Człapka-Matyasik, mgr inż. Dorota Przeorska, mgr Aleksandra Bykowska omówią temat diety w walce  z osteoporozą, zademonstrują działanie densytometru, poćwiczą z uczestnikami  planowanie posiłków/diety u osób zagrożonych czy zainteresowanych.
 

Wykłady Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są bezpłatne.

Najbliższy pt.: „Jajo- fenomen natury” odbędzie się 8 listopada 2017r. o godz. 17.00

(ul. Wojska Polskiego 28, sala A) – wstęp wolny.

fb-CKU.png  fb-UMP.png  fb-PUTW.png