Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku EDYCJA 3 | Centrum Kształcenia Ustawicznego

Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku EDYCJA 3

W Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach kształcenia ustawicznego w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017 odbyła się 3 edycja Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (PUTW). PUTW kieruje swoją ofertę do osób, które zakończyły edukację lub działalność zawodową, a chcą rozwijać aktywność intelektualną i społeczną.

Słuchacze zdobyli wiele informacji m. in. na temat: zwodniczego piękna roślin ozdobnych, zieleni Poznania i jej wpływu na zdrowie mieszkańców, a także jedzenia z marketu w naturalnym przebraniu. Ciekawe zagadnienia dotyczące branży drzewnej zostały przedstawione podczas wykładu pt.: „ Czego nie wiesz o drewnie”.

Duże zainteresowanie wzbudził wykład o przetworach z ziół, podczas którego Seniorzy dowiedzieli się o najbardziej korzystnych terminach zbioru ziół. Poznali również sposoby ich  konserwacji oraz przepisy na przygotowanie syropów, nalewek, win, octów, olejów i masła ziołowego. Część Seniorów wdziała również udział w warsztatach zielarskich. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tych warsztatów. 

W ramach PUTW odbywają się także spotkania z udziałem zaproszonych gości spoza Uniwersytetu.  W edycji letniej 2016/2017 gościem była pani asp. szt. Magdalena  Piaseczyńska - funkcjonariusz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, która poprowadziła warsztaty na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób starszych. Seniorzy chętnie dyskutowali na temat unikania zagrożeń oraz w jaki sposób ustrzec się przed stratą oszczędności.

W ramach zajęć PUTW cyklicznie odbywają się warsztaty pt.: „Czy odżywiasz się prawidłowo”, podczas których uczestnicy analizują swoje nawyki żywieniowe i ustalają indywidualne zapotrzebowania energetyczne.

Działalność Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizuje i koordynuje Centrum Kształcenia Ustawicznego. Spotkania cieszą się coraz większą popularnością, a zatem niewątpliwie jest to promocja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

ZIOŁA W OGRODZIE - WARSZTATY ZIELARSKIE W STACJI DOŚWIADCZALNEJ MARCELIN

Zajęcia odbywają się w ogrodzie ziołowym. Prowadząca warsztaty opowiada seniorom o właściwościach rozmarynu. Seniorki znajdują się w ogrodzie i rozmawiają o ziołach.Seniorzy uczą się rozróżniać zioła w ogrodzie.Prowadząca zajęcia objaśnia seniorom właściwości tymianku.Prowadząca wyjaśnia właściwości prozdrowotne jeżówki purpurowej.
Prowadząca wyjaśnia seniorkom jak rozpoznać kwiaty rumianku.Seniorki w ogrodzie porównują i rozpoznają liście ziół.Zdjęcie grupowe prowadzącej zajęcia oraz seniorów uczestniczących w warsztatach Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy stoją na schodach pałacu na Marcelinie.

fb-CKU.png  fb-UMP.png  fb-PUTW.png