Studia podyplomowe

Świadectwa i Audyty Energetyczne

Cel Studiów
Zdobycie wiedzy niezbędnej i uprawnień do samodzielnego wykonywania audytów i certyfikatów energetycznych uprawnienia do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno – użytkową i audytu energetycznego. Po ukończeniu Studiów Podyplomowych, zdaniu egzaminu końcowego, Absolwent uzyskuje uprawnienia do samodzielnego wykonywania audytów i certyfikatów energetycznych, bez zdawania egzaminu przed Ministra Infrastruktury i Rozwoju
Adresaci Studiów
Uczestnikiem studium może być każda osoba, posiadające dyplom ukończenia magisterskich studiów wyższych o dowolnym kierunku lub inżynierskich na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych, zainteresowana samodzielnym wykonywaniem audytów i certyfikatów energetycznych.
Szczególnie pracownicy zakładów energetyki elektrycznej, cieplnej i gazowej, pracownicy samorządu terytorialnego odpowiedzialni za opracowanie założeń do planów zaopatrzenia gmin w ciepło, energię elektryczną, oraz do osób samodzielnie prowadzących Firmy a także do projektantów i analityków.
Studia umożliwiają, uzyskanie nowego atrakcyjnego zawodu.
Wymagania dotyczące wykształcenia określa Ustawa Prawo budowlane, z dnia 16 lipca 2009 roku.

Agrotronika

Współczesne maszyny i pojazdy rolnicze korzystają z najnowszych rozwiązań mechatronicznych, które są stosowane już z powodzeniem w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, aparaturze medycznej czy rehabilitacyjnej. Wymaga to nowego podejścia do ich eksploatacji, co oznacza konieczność dalszego kształcenia w zakresie nie tylko podstawowej budowy i eksploatacji, ale także sensoryki, aktoryki czy telematyki. Mechatronika bowiem to integracja rozwiązań mechanicznych z elektroniką i informatyką. Jako inżynierskie połączenie i współdziałanie podstawowych nauk technicznych wydzieliła się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w celu wytworzenia wielofunkcyjnych obiektów technicznych funkcjonujących autonomicznie.

Studia Podyplomowe Agrotronika (SP-A) uruchomione w roku 2017 pozwalają na zdobycie takiej wiedzy i nabycie niezbędnych umiejętności praktycznych. Agrotronika - to skrócona nazwa od Agromechatroniki, nowego działu nauki, który zajmuje się zastosowaniem systemów mechatronicznych w technice rolniczej.

Studia są dualne, realizowane w trybie niestacjonarnym, w układzie dwudniowych zjazdów sobotnio-niedzielnych (6-7 w semestrze). Słuchacze mogą zapisać się na studia 2-semestralne i realizować tylko Moduł Merytoryczny (MM - 230 h). Natomiast dla chętnych (przede wszystkim nauczycieli kształcących w zawodzie „Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki 311515”) mamy także w ofercie 120 h Moduł Dydaktyczny (MD).

Kandydatami mogą być absolwenci szkół wyższych, co najmniej pierwszego stopnia, tj. posiadający tytuł magistra, inżyniera lub licencjata.

Po ukończeniu studiów, słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z wykazem zrealizowanych przedmiotów, liczbą godzin oraz liczbą punktów ECTS.

Kadrę wykładowców SP-A stanowią pracownicy naukowo-dydaktyczni IIB ze stopniem doktora, doktora habilitowanego i tytułem profesora, pracownicy Centrum Szkolenia Motoryzacji w Poznaniu, nauczyciele (instruktorzy) Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu oraz pracownicy z ośrodków szkoleniowych dostawców sprzętu rolniczego (Claas, JD, Lely, Kuhn).

Ukończone SP-A spełniają wymagane przepisami 150 h zajęć związanych z działalnością rolniczą, a zatem absolwenci uzyskują kwalifikacje rolnicze, ważne chociażby dla „młodych rolników”.