Koło Naukowe Ekonomistów Agrobiznesu http://www1.up.poznan.pl/knea Kolejna witryna oparta na WordPressie Wed, 04 Nov 2015 20:01:13 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=3.8.28 Konferencja naukowa już w grudniu 2015!! http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=997 http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=997#comments Wed, 03 Dec 2014 12:22:34 +0000 http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=997 Międzyuczelniana studencka konferencja naukowa pt.: „Agrobiznes i obszary wiejskie w Polsce i na świecie wobec współczesnych wyzwań ekonomiczno-społecznych”  

Organizator: SKN Gospodarki Żywnościowej UEP, Katedra Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu  oraz SKN Ekonomistów Agrobiznesu, Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

]]>
http://www1.up.poznan.pl/knea/?feed=rss2&p=997 0
Perspektywy i wyzwania integracji europejskiej http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=921 http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=921#comments Thu, 18 Sep 2014 15:39:42 +0000 http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=921 W dniach 18-19 września na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja naukowa „Perspektywy i wyzwania integracji europejskiej”. W konferencji organizowanej we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej udział wzięło około dwustu przedstawicieli środowisk akademickich, ekspertów w zakresie integracji europejskiej oraz polityki monetarnej. Dwudniowa konferencja stanowiła podsumowanie piątej edycji ogólnopolskich studiów podyplomowych „Mechanizmy funkcjonowania strefy euro”, realizowanych ze wsparciem finansowym Narodowego Banku Polskiego przez 17 ośrodków akademickich ze wszystkich województw.


Wykład otwierający konferencję wygłosił dr Paweł Samecki, Członek Zarządu NBP. W swoim wystąpieniu nt. „Perspektywy integracji europejskiej” podsumował 10 lat uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej oraz zwrócił uwagę na kwestie wymagające szerszej dyskusji w ramach państw członkowskich oraz w Polsce. Prezes Samecki szczególny nacisk położył na problem braku ostatecznego celu integracji Unii Europejskiej oraz podział wewnątrz ugrupowania na państwa obecne w strefie euro i pozostające poza nią. Zdaniem dr. Pawła Sameckiego, Unia Europejska przypomina obecnie kometę – „głowa” komety, czyli strefa euro, rozrasta się, struktura komety komplikuje się, a warkocz grozi rozerwaniem (Brexit) lub nadmiernym wydłużeniem. Podjęte próby naprawy „głowy” w postaci zmian instytucjonalnych dają szansę (lecz nie gwarancję) na poprawę jej kondycji, ale nie są wystarczająco głębokie i pełne. Prezes Samecki podkreślił, że dla Polski oznacza to rosnące ryzyko marginalizacji w ramach UE. Jednocześnie zaznaczył jednak, że w chwili obecnej efekt ten jest równoważony przez korzyści, które wynikają z niezależności polityki monetarnej.

Dr Paweł Samecki (Członek Zarządu NBP) wygłasza wykład otwierający konferencję
W kolejnej części konferencji wykłady specjalne wygłosili prof. Jan Toporowski z Uniwersytetu Londyńskiego oraz Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich. Pierwsze wystąpienie dotyczyło warunków prowadzenia polityki monetarnej oraz nadzoru bankowego w ramach nowego ładu instytucjonalnego. Prof. Toporowski zwrócił uwagę na elementy, których jego zdaniem nadal brakuje w tym systemie oraz na to, że posiadanie niezależnej polityki w tym zakresie będzie wiązało się z coraz większą liczbą wyzwań. Prezes Krzysztof Pietraszkiewicz skupił się tymczasem na wyzwaniach dotyczących regulacji sektora bankowego. Podkreślił, że potrzebuje on przede wszystkim dywersyfikacji oraz wyważonego nadzoru.
Pierwszego dnia konferencji odbyły się również 3 równoległe sekcje tematyczne, w których zaprezentowano łącznie ponad 30 referatów poświęconych zagadnieniom kryzysu gospodarczego, wyzwań strefy euro, konkurencyjności Unii Europejskiej i krajów członkowskich oraz perspektyw dalszej integracji w Europie.
Drugiego dnia konferencji wykłady specjalne wygłosili: prof. Dariusz Rosati (Poseł do PE, profesor SGH w Warszawie), prof. Andrzej Wojtyna (UE w Krakowie) oraz dr Ludwik Kotecki (Główny Ekonomista Ministerstwa Finansów). Profesor Dariusz Rosati przekonywał, że utworzenie strefy euro nie było błędem i jest ona nie tylko projektem politycznym, ale za jej utworzeniem stało także uzasadnienie ekonomiczne. Zaznaczył jednak, że jej konstrukcja jest niekompletna, a dokonywane obecnie uzupełnienie mogą nie wystarczyć, aby zapewnić jej stabilizację.
Profesor Andrzej Wojtyna stwierdził, że wraz ze zmianami w strefie euro, Polsce będzie coraz trudniej dostosować się do niej. Podkreślił, że wejście do niej powinno być zamknięciem
procesu transformacji ustrojowej w Polsce. Umożliwiłoby bowiem „zakotwiczenie” dotychczasowych osiągnięć instytucjonalnych.
Dr Ludwik Kotecki również podniósł kwestię brakujących mechanizmów w strefie euro oraz na poziomie całej Unii Europejskiej. Szczególną uwagę zwrócił na kwestię mandatu politycznego, brak narzędzi do monitorowania nierównowag makroekonomicznych oraz systemu, który umożliwiłby sprawną likwidację banków.
Drugi dzień konferencji wieńczyła dyskusja, w której uczestniczyło dziewięciu prelegentów oraz audytorium. Wzięli w niej udział: prof. Małgorzata Zaleska (Członek Zarządu NBP), dr Halina Wasilewska-Trenkner (Doradca Prezesa NBP), prof. Elżbieta Mączyńska (Prezes PTE), prof. Dariusz Rosati, prof. Jan Toporowski, prof. Andrzej Wojtyna, dr Ludwik Kotecki, Zbigniew Włodarczak (Dyrektor Finansowy Solaris Bus&Coach) oraz dr Bohdan Wyżnikiewicz (Wiceprezes Zarządu IBnGR). Moderował ją zaś redaktor Robert Stanilewicz (TVN 24 Biznes i Świat).
W pierwszej części dyskusji szukano odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie doszło do rozpadu strefy euro. Zdaniem prof. Andrzeja Wojtyny wynikało to bezpośrednio z wykorzystania nadzwyczajnych środków w polityce monetarnej i pośrednio z twardego poparcia dla euro wśród krajów członkowskich. Podobną opinię przedstawili prof. Jan Toporowski oraz dr Bohdan Wyżnikiewicz, którego zdaniem politycy byli gotowi zrobić wszystko, aby euro przetrwało. Prof. Dariusz Rosati podkreślił natomiast, że rozpad Eurolandu byłby wielką porażką z punktu widzenia całego procesu integracji i przede wszystkim taki scenariusz nie opłacałby się państwom członkowskim.
„Przyszłość strefy euro i integracji europejskiej” – debata wieńcząca konferencję
Podjęto następnie próbę stworzenia bilansu korzyści i strat wynikających z dołączenia do strefy euro w najbliższym czasie. Dr Halina Wasilewska-Trenkner podkreśliła, że nie mamy pewności czy Polska osiągnęłaby korzyści takie jak inne kraje, które dołączyły już do strefy euro. Zdaniem dr. Ludwika Koteckiego z pewnością nie byłyby one już tak duże. Strefa euro jest jednak na dobrej drodze do wyjścia z problemów i dlatego Polska powinna być gotowa na wejście do niej. Prof. Małgorzata Zaleska podkreśliła, że taki bilans uzależniony jest od tego jak będzie reformować się strefa euro i jak przebiegną reformy w Polsce. Zwróciła także uwagę, że polska gospodarka nie jest obecnie gotowa na bezpieczne wejście do Eurolandu. Strefa euro oddaliła zaś ryzyko załamania, ale nadal brakuje w niej mechanizmów, które zniwelowałyby wszystkie zagrożenia. Dlatego zdaniem prof. Zaleskiej problemy mogą wrócić i przed podjęciem ostatecznej decyzji Polska powinna się z tym liczyć.
W kolejnej części dyskusji skupiono się na reformach, które Polska powinna przeprowadzić przed wejściem do Eurolandu. Dr Wyżnikiewicz zgodził się z prof. Wojtyną, którego zdaniem wyznaczenie konkretnej daty przyjęcia wspólnej waluty najlepiej zmobilizowałoby Polskę do przeprowadzenia koniecznych reform. Prof. Elżbieta Mączyńska przedstawiła zaś trzy kluczowe obszary, których powinny one dotyczyć – rynku pracy, konkurencyjności oraz długu publicznego, a prof. Wojtyna stwierdził, że w przypadku części z tych elementów Polska jest już gotowa i może szukać dalej ścieżki rozwoju w ramach wspólnej waluty.
Własne kryteria przedstawił także prof. Rosati, który zgodził się z postulatem elastycznego rynku pracy. Dodał do tego posiadanie środków, które mogłyby posłużyć do interwencji w ramach polityki fiskalnej oraz istnienie nadzoru, który zapobiegałby tworzeniu się baniek spekulacyjnych z powodu niskich stóp procentowych. Do dotychczasowej dyskusji odniósł się następnie Zbigniew Włodarczak jako przedstawiciel świata biznesu. Stwierdził, że funkcjonowanie polskiego rynku pracy poprawia się, zwłaszcza w zakresie elastyczności zatrudnienia, ale nadal stoją w tym zakresie wyzwania przed rządzącymi. Podkreślił także, że dla polskich firm kluczową korzyścią z wejścia do strefy euro jest wzrost wiarygodności na rynkach międzynarodowych.
Konferencji towarzyszyło wydanie książki „Perspektywy i wyzwania integracji europejskiej” pod redakcją naukową prof. Krzysztofa Opolskiego i dr. Jarosława Górskiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zwieńczeniem konferencji była natomiast gala uhonorowania najlepszych absolwentów tych studiów z 17 uczelni biorących udział w projekcie. Słowa gratulacji dla absolwentów odbierających dyplomy skierował prof. Eugeniusz Gatnar, Członek Zarządu NBP.
Konferencję objęli patronatem medialnym: Bankier.pl, Obserwator Finansowy, Miesięcznik Finansowy BANK i aleBank.pl, studentnews.pl oraz dlaStudenta.pl.
Na przełomie września i października 2014 r. trwa rekrutacja na szóstą edycję studiów dofinansowanych przez NBP.

]]>
http://www1.up.poznan.pl/knea/?feed=rss2&p=921 0
Liga Młodych Menedżerów http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=927 http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=927#comments Wed, 14 May 2014 15:51:35 +0000 http://www1.up.poznan.pl/knea/?p=927 W dniach 7-8 maja 2014 roku odbyła się długo wyczekiwana przez wszystkich studentów VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu LIGA MENEDŻERÓW BIZNESU. Przedsięwzięcie to zorganizował Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Instytut Zarządzania i Marketingu oraz Studenckie Koło Naukowe Menedżerów TOP MANAGER.

Ligę Menedżerów Biznesu uroczyście otworzył Prodziekan ds. Studenckich dr Paweł Krawczyk. Zgromadzonych gości powitał takżeProrektor ds. Rozwoju prof. nzw. dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk.

Pierwszego dnia LMB odbył się konkurs złożony z czterech etapów. W rywalizacji wzięło udział 6 trzyosobowych zespołów studentów z: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz 2 zespoły z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

W pierwszym etapie wszystkie drużyny zaprezentowały wcześniej przygotowane projekty zlecone przez firmę Wokas. Głównym problemem, który należało rozwiązać w projekcie była niska konkurencyjność jednego z produktów firmy – ziemi ogrodowej. Zadaniem studentów było:

  • zidentyfikowanie przyczyn bezpośrednich i praprzyczyny problemu w postaci drzewa problemów;
  • przeformułowanie praprzyczyny i przyczyny na cele zgodne z regułą SMART i przedstawienie ich w postaci drzewa celów;
  • zidentyfikowanie interesariuszy i pogrupowanie ich w zależności od rodzaju i siły oddziaływania między projektem, a interesariuszem;
  • przeanalizowanie możliwości realizacji przyjętych celów i zaproponowanie najbardziej efektywnej strategii;
  • wykonanie matrycy logicznej projektu;
  • przygotowanie zarysu kampanii promocyjnej ziemi ogrodowej.

Projekty ocenione zostały przez eksperta z zakresu zarządzania projektami - dr Marka Szajczyka, przedstawicieli firmy Wokas oraz jury złożone z pracowników Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych oraz przedstawicieli sponsorów. Ocena odbywała się pod kątem sześciu kryteriów:

  1. zgodność projektu z założeniami;
  2. odniesienie do rzeczywistości;
  3. realność zaproponowanych rozwiązań;
  4. efektywność (relacja efektów do nakładów);
  5. oryginalność i kreatywność;
  6. autoprezentacja i retoryka.

Drugim etapem była rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim. Rozmowa prowadzona była przez pochodzącą z Kanady panią Caroline Korbel. Ocenie podlegał m.in. poziom zrozumienia zadanych pytań, świadomość swoich słabych i mocnych stron oraz umiejętność prawidłowego posługiwania się językiem angielskim.

W kolejnym etapie zespoły zmierzyły się z quizem tematycznym, który obejmował m.in. pytania przygotowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wśród pytań znalazły się zagadnienia z finansów, ekonomii i zarządzania.

We wszystkich konkurencjach bezkonkurencyjny był zespół z UMCS w Lublinie, który pewnie wszedł do finału. Drugim zespołem, który wszedł do ostatecznej rozgrywki był zespół z UPH w Siedlcach.

Zadanie finałowe przygotowało Centrum Medyczno-Diagnostyczne. Studenci mieli wcielić się w członków zespołu przeprowadzającego badanie Due Diligence spółki Lux-Medix na zlecenie spółki ABC MED nabywającej 100% udziałów spółki Lux-Medix. Otrzymali informacje od Zarządu spółki Lux-Medix, dane finansowe oraz dane prawne. Ich zadaniem było zidentyfikowanie jak największej liczby niezgodności w przedstawionych danych oraz ryzyk, które wpływają w istotny sposób na wycenę spółki i na ryzyko finansowe, prawne i operacyjne.

Zwycięzcami VIII edycji Ligi Menedżerów Biznesu okazali się studenci z UMCS w Lublinie: Aleksandra Abramek, Bartosz Bodziak i Piotr Dzimira. Drugie miejsce zajął zespół z UPH w Siedlcach w składzie: Katarzyna Telakowiec, Martyna Baj oraz Daniel Nasiłowski. Na trzecim miejscu uplasowali się również studenci z UPH w SiedlcachMariusz Lipski, Ewelina Borkowska i Karolina Kowalczyk. Czwarte miejsce zajął zespół z UP w Poznaniu – Agnieszka Sobczak, Norbert Szalaty, Danuta Walaszczyk. Na piątym miejscu znaleźli się studenci z SGGW w Warszawie: Joanna Chlebiej, Anna Skutnik, Daniel Saga. Natomiast szóste miejsce zajęła drużyna z WAT w Warszawie: Izabela Mazurek, Joanna Paklepa, Dominika Pulkowska.

Nagrody wręczył Prodziekan ds. Studenckich dr Paweł Krawczyk, przedstawiciele Centrum Medyczno-Diagnostycznego oraz firmy Wokas. Całkowita pula nagród wyniosła ponad 12 000 zł.

Każdy z członków najlepszego zespołu otrzymał: tablet ufundowany przez Centrum Medyczno-Diagnostyczne, nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł od firmy Wokas, voucher weekendowy dla 2 osób od firmy Arche, pióro Waterman ufundowane przez Dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych prof. nzw. dr hab. Jarosława Kardasa, upominek od Urzędu Miasta, oraz konsultację zawodową od Y-Consulting.  Zespół otrzymał również statuetkę ufundowaną przez firmę Wokas.

Laureaci drugiego miejsca otrzymali: tablety ufundowane przez firmę ODMET, kursy językowe ufundowane przez firmę Etutor.pl, nagrody pieniężne po 250 zł ufundowane przez Bank Zachodni WBK, odtwarzacze MP3 ufundowane przez JM Rektor UPH w Siedlcach prof. nzw. dr hab. Tamarę Zacharuk, upominki od Urzędu Miasta oraz statuetkę ufundowaną przez firmę Wokas.

Drużyna, która zajęła trzecie miejsce otrzymała: 1 tablet i 2 czytniki e-booków ufundowane przez firmę Eurolingua. Ponad to każdy z członków zespołu otrzymał słuchawki bezprzewodowe ufundowane przez firmę Zeltech, książkę od Księgarni Współczesnej, notes oraz upominki od Urzędu Miasta. Zespół otrzymał również statuetkę ufundowaną przez firmę Wokas.

Członkowie drużyny, która zajęła czwarte miejsce otrzymali: power banki ufundowane przez Dyrektora IZiM prof. nzw. dr hab. Marka Ciska, książki ufundowane przez dr Beatę Domańską-Szarugę, upominki od Urzędu Miasta oraz notesy.

Zespół, który uplasował się na piątym miejscu otrzymał: upominki od Urzędu Miasta, notesy, książki oraz kalendarze.

Natomiast zdobywcy szóstego miejsca zostali nagrodzeni: książkami i notesami.

Podczas LMB Koło Top Manager zorganizowało także konkurs dla publiczności. Do wygrania było: 12 kuponów na masaż wyszczuplający, 6 kart uczestnictwa na zajęcia indywidualne z tańca towarzyskiego ufundowane przez Agencję Artystyczną Anny Jaroszyńskiej, 4 karnety na podwójną jazdę gokartami oraz 5 kuponów na jedno bezpłatne wejście na zajęcia  ufundowane przez Fitness Club Atletic.

Wieczorem uczestnicy i organizatorzy LMB wzięli udział w imprezie integracyjnej w restauracji Bollywood Hollywood.

W ramach drugiego dnia Ligi odbyły się 3 certyfikowane szkolenia: warsztaty z kreatywności, które poprowadziła pani Maryla Karczewska-Czapska, warsztaty ze skutecznej komunikacji poprowadzone przez panią Annę Pstrągowską oraz szkolenie pt. „Wsparcie przedsiębiorczości ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013 oraz 2014-2020” poprowadzone przez pana Zbigniewa Czarnockiego z WUP i szkolenie „Rynek pracy, zawody przyszłości, dokumenty aplikacyjne” poprowadzone przez pana Pawła Lewczuka.

Patronat honorowy nad LMB objęli Prezydent Miasta Siedlce Pan Wojciech Kudelski oraz Wschodnia Izba Gospodarcza, natomiast patronem merytorycznym była Komisja Nadzoru Finansowego.

Patronat medialny nad konkursem objęli: Gazeta Ogłoszeniowa, Podlasie24, Kuryer Uniwersytecki, TV Wschód oraz TVP Warszawa.

Poczęstunek w trakcie przerwy był sponsorowany przez restaurację GreenBaar oraz restaurację Al.-Amir.

Uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników były dla organizatorów największą nagrodą za pracę włożoną w przygotowanie tego wydarzenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję LMB.

]]> http://www1.up.poznan.pl/knea/?feed=rss2&p=927 0