Studia Podyplomowe "Hodowla Lasu I" nowy nabór 2019/2020 !

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU

WYDZIAŁ LEŚNY

Studia Podyplomowe „Hodowla Lasu I

rok akademicki 2019 / 2020

Zarys problematyki wykładów

1. Problematyka zagospodarowaniu lasu: półnaturalna hodowla lasu – powrót do korzeni?; naturalne procesy rozwojowe w drzewostanach a potrzeby pielęgnowania/regeneracji lasu; gospodarowanie drzewostanami w zmieniającym się środowisku przyrodniczym z uwzględnieniem potencjalnych zmian klimatycznych; plantacyjna uprawa gatunków szybkorosnących – nowy kierunek leśnictwa?; ochrona przyrody a gospodarka leśna – wzajemna konkurencja czy symbioza? gospodarstwa węglowe – nowe wyzwanie dla polskiego leśnictwa; modele rozwoju i wzrostu drzewostanów – nowoczesne narzędzie hodowli lasu.
  2. Zagadnienia ekologizacji gospodarki leśnej: zmiany klimatyczne a hodowla lasu; problematyka certyfikacji jednostek Lasów Państwowych; hodowla lasu na obszarach Natura 2000; racjonalizacja zabiegów hodowlanych w hodowli lasu bliskiej naturze; lasy referencyjne – poligon doświadczalny dla hodowli lasu;
  3. Szkółkarstwo leśne: szkółkarstwo tradycyjne a produkcja materiału w warunkach kontrolowanych - wzajemna konkurencja?; problematyka szkółkarstwa tradycyjnego; nowoczesne technologie produkcji materiału szkółkarskiego; przyszłość przechowywania nasion;
  1. Wyjazd terenowy na Białoruś (planowany): problematyka gospodarki leśnej na Białorusi (zjazd czerwcowy).

Zjazdy odbywać się będą raz w miesiącu w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), LZD Zielonka i LZD Siemianice.

Koszt Studium: 3500,00 zł.

Termin zgłoszeń: 31.07.2019 r.

Z poważaniem,

dr inż. Janusz Szmyt